Richard Hindls: Slovensko je konsolidovanou zemí. Patové výsledky voleb by měla ekonomika v pohodě zvládnout

8. březen 2016

Slovensko je po parlamentních volbách v opravdu nepříjemné a patové situaci. Kdy a jak se politická nestabilita, na kterou to zatím vypadá, projeví v ekonomice?

Podle Richarda Hindlse to rozhodně nebude rychle, obvykle se politická nestabilita „nějak“ projeví do roka. „Až pak budou tu a tam nějaká rozhodnutí chybět, některá se stanou součástí politického boje a podobně,“ myslí si statistik.

Do roka a do dne?

Slovensko je ale konsolidovanou zemí s dobrými ekonomickými výsledky. A když se podíváte třena na takovou Itálii nebo Španělsko, kde jsou v podobné situaci, tak mají nějaký čas i Slováci.

„Taková španělská ekonomika se i přes bouře kolem sestavování vlády, kterou mimochodem pořád nesestavili, pořád vyvíjí dobře. Pokud by ale patová situace trvala déle, tak určitě i já budu po čase mluvit jinak,“ říká.

Čtěte také

Jak na tom Slováci jsou?

„Když se podíváte do naší společné 20leté historie, tak jsme na startovní čáře rozhodně neměli stejné podmínky. Dnes jsou ale na tom Slováci často lépe, třeba v některých základních parametrech ekonomiky,“ domnívá se.

Největším slovenským problém je nezaměstnanost, mají větší zadluženost než Česko, problémy ve školství a zdravotnictví. Taky menší spotřebu vlády, menší přísun investic, menší spotřebu domácností, a to proti nám až skoro o osm procentních bodů, a naopak rovnou daň.


Richard Hindls, statistik, ekonomO Slovácích se často mluví jako o ekonomických tygrech Evropy kolem let 2005. A zdá se, že se na tuto pozici mohou znovu vrátit.

Pomáhá rovná daň?

„Zavedli ji asi před deseti lety. V letech hypotéční a fiskální krize, kdy se u nás hodně škrtalo, tak opravdu měli pružnější politiku podpory, navíc se méně zadlužili. Slovensko prostě bylo v krizi pružnější.“

Sice se o daních hovoří jako o rovných, ale i tady existují výjimky. To platí ale všude na světě. „Dluh Slovenska je větší než náš, tak asi ve výběru daní nějaká ta mezírka bude,“ domnívá se.

Recept na vysokou nezaměstnanost?

Nejhlubší vrásky na čele tak sousedům dělá vysoká nezaměstnanost. „Sice jim stále klesá, ale pořád je to dvouciferné číslo. Když to hodně zjednoduším, tak pro porovnání takové Španělsko má 20% nezaměstnanost, Slovensko 10% a u nás je pětiprocentní.“

Ale vláda se opravdu snaží a statistici předpokládají, že by už v příštím roce měla být na úrovni sedmi, osmi procent. Pomoci by měly velké investice a třeba tři velké automobilky (Jaguár, VW a Kia), které na Slovensku otevřely (nebo otevřou) své filiálky.

Výsledky voleb do Národní rady Slovenské republiky

Fico se bude určitě dál snažit

Důležité jsou výsledky povolebních jednání. Pokud bude opět premiérem Robert Fico, tak určitě udělá vše proto, aby udržel základní ekonomické parametry ve stejném duchu. „Nevěřím, že by i nějaký jiný premiér rušil smlouvy s Jaguárem nebo VW. Nemyslím, že by se měnila daňová politika,“ dodává Richard Hindls.

Jak je to u nás s odlivem zisku? Proč je největší z celé EU? A má to vůbec nějaké klady? Poslechněte si ze záznamu v Archivu pořadů.

autoři: lup , Richard Hindls , zis
Spustit audio