Režisér, houslista a herec Jiří Císler. Aby se vyhnul svatbě, předstíral smrt!
„Lásku a nenávist ženy muž unese. Neunese její lhostejnost,“ řekl Jiří Císler. Zemřel 17. dubna 2004. Tento skvělý bavič, režisér i herec vyrůstal v Českých Budějovicích. Jeho maminka Ukrajinka mu dala jméno Jiří, ale tatínek si přál Jana, a tak mu říkal až do chvíle, kdy Jirka začal chodit do školy. Teprve u zápisu se dozvěděl pravdu, že se jeho syn jmenuje Jiří. Od svých 4 let hrál na housle, kterým věnoval šest až osm hodin denně a jako houslista se nechal také zaměstnat.
Problém byl, když měl jít na vojnu. Dvouletý výpadek si nemohl dovolit, a proto hledal jakoukoliv možnost, aby se dostal k hudbě. Naskytla se mu příležitost hrát v průvodu, ale do něj se housle příliš nehodily, tak se musel naučit hrát na trubku, což poměrně rychle zvládl a vojnu si tak mohl odtroubit.
Pěstoval si pověst svůdníka
Doma na něj už tehdy čekala jeho první manželka Boženka, se kterou měl později dvojčata, dcery Zuzanu a Johanu. Co se týká žen, pěstoval si Císler pověst svůdníka. V padesáti letech se ucházel o přízeň o třicet let mladší kolegyně z divadla a byl ochoten udělat cokoliv, aby ji získal. Proto jí slíbil manželství, které ovšem nedopadlo, protože se zalekl a raději poslal všem oznámení, že zemřel.
S dívkou se sice rozešli, ale o rok později oba vstoupili do svazku manželského s jinými polovičkami. Jak vypadala jeho první zkušenost se ženou? Co si na něj vymyslel režisér Juraj Jakubisko a jak vznikalo legendární představení Kytice v divadle Semafor? To se dozvíte v dnešních Příbězích z kalendáře.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Luděk Nekuda. Když koutky úst začnou do stran růst…
Luděk Nekuda nebyl v soukromí uzavřený mrzout. Měl rád život. Ve známost vstoupil v 80. letech svým pořadem Sešlost. Mohla za jeho smrt nešťastná náhoda?
-
Herecké historky Miroslava Donutila, Miroslava Horníčka nebo Josefa Vinkláře
Závěrečný díl sestřihu toho nejlepšího z Toboganu s Tomášem Slámou. Zavzpomínejte s námi!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.