Reportér Ľubomír Smatana se vrátil z Ukrajiny. „Atmosféra v Oděse je děsivá. Žena a děti moji cestu úplně dobře nenesli,“ popisuje
Před několika dny se vrátil z pracovní cesty po Ukrajině. „Od začátku války to byla moje druhá cesta do Oděsy. V celém městě panuje tísnivá atmosféra a čekání na případný útok,“ popisuje reportér v Blízkých setkáních. Jak jeho cestu vnímala jeho žena a děti? V audiozáznamu rozhovoru uslyšíte také, o čem je příběh Důchodce na tripu nebo jak se Ľubomíru Smatanovi namlouvala jeho audiokniha Jánošíci s těžkou hlavou s Tomášem Hanákem.
„Oděsa je moc hezké město. Teď je tichá, nikde na ulicích nejsou lidé. Skoro všechno je zavřené. Večer je zákaz vycházení. Hodně lidí už uteklo a ti, co zůstali, se chtějí bránit. Město, kterého se válka zatím ještě přímo nedotkla, se připravuje na případný útok. Panuje zde velmi tísnivá atmosféra,“ soudí reportér Ľubomír Smatana.
„Teď budu určitě chvíli doma,“ říká o svých plánech do budoucna. „Moje žena a děti moji cestu úplně dobře nenesli. Navíc jsou děti teď nemocné a je to trochu náročnější. Máme dost dětí,“ dodává se smíchem. „Budu zpracovávat témata, která se týkají uprchlické krize. Protože myslím, že to jen tak neskončí.“
Související
-
Zpravodaj z Ruska Miroslav Karas: Ve válce je běžné lhát. Propaganda Ruska je ale děsivá masáž
Rusko je země, která novinářům nepřeje. Ruský mediální prostor ovládá strach a propaganda. Jak svobodu slova ovlivnila válka na Ukrajině?
-
Mluvit s dětmi o válce je v pořádku. Má to ale svá pravidla, upozorňuje psycholog Václav Mertin
„Děti s námi budou chvilku strašně smutné, ale za hodinu jako by to pro ně nebylo. Je to sebezáchovná reakce,“ říká dětský psycholog Václav Mertin v Blízkých setkáních.
-
„Aby naši hoši mohli vyhnat vrahy.“ Oděské ženy shánějí jídlo, oblečení, léky i neprůstřelné vesty
„Když začala válka na Donbase, přijíždělo do Oděsy hodně uprchlíků. My jsme nemohli zůstat stranou,“ popisuje Oksana. „Nemáme zbraně, naše fronta je tady.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.