„Řekl mi: Ty vole, na to čekám celej život,“ vzpomíná Ladislav Županič na nabídku Radkovi Brzobohatému
Je českým hercem a dabérem, který propůjčil hlas třeba Clintu Eastwoodovi. Ale je hlavně pojmem ve světě operety. Za jeho vedení Hudební divadlo v Karlíně dostalo celkem osm Cen Thálie.
„To je docela úctyhodný počet,“ hodnotí to dnes s odstupem Ladislav Županič. V roce 2016 ji dostal on sám za celoživotní mistrovství. „To je strašný termín! Říkal jsem si: Tak teď tě jen pochovají a je to v pořádku,“ směje se.
Krásná doba
Po absolutoriu na brněnské JAMU si to namířil do Prahy, kde začínal v populárním divadle Paravan. Láska k muzice ho pak prostřednictvím náhody v osobě Felixe Slováčka zavedla do Hudebního divadla Karlín.
Strávil tam 30 let a z toho mu 10 let řediteloval. „Bylo to mých 10 nejkrásnějších let! Orientoval jsem lidi na to, co uměli nejlíp: na klasickou operetu a na muzikály.“
Kdy Brzobohatý plakal
Jak vzpomíná, úplnou bombou byla premiéra My Fair Lady. „Když se Yvetta Blanarovičová objevila v krásné toaletě při plese nahoře na schodišti, tak lidi začali tleskat.“
Herce a zpěváky si do operet a muzikálů vybíral pečlivě. Byl to on, kdo Radoslavu Brzobohatému nabídl roli Řeka Zorby. „A tenhle tvrďas měl najednou slzy v očích, plácl mě po zádech tak, že jsem málem odlítl a říká mi: Ty vole, na to čekám celej život! A toho Zorbu hrál fantasticky.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.