„Rčení o sto šest prý vzniklo kvůli sázce.“ Omeletky Haliny Pawlowské za tajemstvím českých rčení
V Omeletkách se vydáme za tajemstvím českých rčení. Často je vyslovujeme, ale nevíme, jak vznikla. Taky používáte výraz, že pracujete o sto šest? Znamená to dělat věci naplno. Vše prý začalo sázkou dvou přátel uzavřenou v roce 1880. Jeden z nich byl zamilovaný do dívky a chtěl ji získat do svátku sv. Jana Nepomuckého. Zbývalo do něj 106 dní. Dále se dozvíte, jak vznikla rčení: jdi do háje, jsem z toho jelen, houby s octem, oslí můstek, kout pikle, je to v čudu a chytat lelky.
Show Haliny Pawlowské Omeletky poslouchejte v premiéře ve vysílání Českého rozhlasu Dvojka každou sobotu a neděli po 12. hodině. Všechny díly najdete na stránce pořadu zdarma. Omeletky můžete poslouchat i v aplikaci mujRozhlas, kterou lze stáhnout do mobilu.
Související
-
V Čechách žije 622 Lakomých a 68 Lakotů. Omeletky Haliny Pawlowské o lakomcích
Omeletky jsou dnes naplněné lakotou. Filmy o lakomcích připomene Vašek Šanda. Uslyšíte povídku Jiřího Čutky Sbírám, věci, vás tak rád.
-
„Je u vás normální, že si děti hrají s kosou?!“ Omeletky Haliny Pawlowské o zodpovědnosti
Omeletky jsou dnes naplněné zodpovědností. Uslyšíte povídku Ireny Balcarové Vzpomínky na léto a Halina Pawlowská přečte svoji povídku Tvářičky červené jako jablíčka.
-
„Klíče se mi od dětství schovávaly na nejnemožnější místa.“ Omeletky Haliny Pawlowské
Hledat lze cokoli a kdekoli. Uslyšíte povídku Lenky Konečné V garáži je myš. Halina Pawlowská přidá svoji povídku s názvem Velice neuspořádaně o podzimu odporném a krásném.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka