Rakušan skoro Čechem
Bernhard Riepl, Rakušan, který se naučil dobře česky a dnes žije v jihočeské Kaplici. Pomáhá budovat česko-rakouské vztahy, dodnes pošramocené vyhnáním sudetských Němců. Příspěvek k záříjovému výročí uzavření Mnichovské dohody.
Oblast kolem jihočeského městečka Kaplice patří k těm, kde se po druhé světové válce téměř zcela vyměnilo obyvatelstvo. Vyhnané německé starousedlíky nahradili lidé z českého vnitrozemí. Ale taky třeba rumunští Slováci, kterým československá vláda původně slíbila usedlosti na Slovensku po Maďarech.
Hledání společné řeči
Sotva se divit, že noví obyvatelé Kaplicka ke kraji jen těžko hledali vztah. Před několika lety se do Kaplice přistěhoval Bernhard Riepl, Rakušan, který už předtím žil nějakou dobu v Českých Budějovicích.
Zaujalo ho objevování společných kořenů, o kterých lidé na obou stranách hranice často nemají tušení. Zjistil například, že řada výrazů, které lze dodnes slyšet v lidové mluvě na jihu Čech, se běžně používá i v sousedním Horním Rakousku.
Vysídlení vs. Temelín
Jenže neznalost historie a mentality těch druhých, zvýrazněná předsudky a zkreslenými představami, dodnes komplikuje vzájemné vztahy. Naplno se to projevilo v době sporů o Temelín. Češi vnímali rakouské blokády hranic jako nový útok Vídně na jejich těžce získanou svobodu a suverenitu.
Proto se Bernie rozhodl vzájemnému poznání pomoci. Organizuje jazykové kurzy, kde se Češi učí německy a Rakušané česky. Zprostředkovává Čechům kontakty s rakouskými ekologickými aktivisty, domlouvá promítání filmů.
První kniha po 80 letech
Naučil se tak dobře česky, že s českými přáteli překládá knihu vysídleného kaplického rodáka Herberta Sailera o historii města. Díky tomu budou informace o starších dějinách Kaplice vůbec poprvé souhrnně k dispozici v češtině.
Kniha má vyjít příští rok pod záštitou starosty Kaplice pana Pavla Talíře. Lze čekat, že rozpoutá diskusi o problematických událostech společné historie a o rozdílných názorech na ně. Diskusi, která je i bezmála 80 let po podepsání Mnichovské dohody potřebná.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.