Rada pro tento den - 21.1.
Z lednového čísla časopisu Receptář jsme vybrali rady pro chovatele králíků, kteří uvažují o tom, že by ze svého miláčka udělali šampióna na některé výstavě zvířat.
Výstavu můžeme absolvovat jen s králíkem čistokrevným, správně tetovaným, zdravým, který má veterinární osvědčení o zdravotní způsobilosti a jehož hmotnost odpovídá standardu. To jsou základní požadavky kladené na vystavovatele. Musíme samozřejmě svého mazlíčka na výstavu připravit po stránce estetické - to znamená vyčistit mu uši, pohlavní koutky, zastříhnout drápky a upravit srst, aby byl hezký. S tím nám poradí chovatel, který se již podobných výstav zúčastnil. Další podmínkou je, aby zvířátko dosáhlo určitého stáří. Například mladí zakrslí králíci musí být starší tří měsíců. Dospělí zakrslíci a malá plemena se pak bodují od šesti měsíců věku, a střední a velká plemena se bodují až od věku osmi měsíců. Nejlepší je předvádět králíka na podzimních nebo zimních výstavách, protože v té době je náš miláček vylínalý a má nejkvalitnější srst. Správné tetování znamená, že králík musí mít v levém uchu vytetované písmeno země, kde se narodil. V případě, že se narodil v České republice, má písmeno C. Následující číslo označuje měsíc, ve kterém se narodil, a další číslo je poslední číslice roku, v němž přišel na svět. Tedy králík, který se u nás narodil například loni v květnu, má v levém uchu vytetováno: C-5-8. V pravém uchu má vytetované číslo okresu (například Kladno má 13) a za ním je číslo druhu tetovaného králíka. Pokud je to jedinec ze speciálního chovu, má místo čísla okresu vytetováno písmeno S. Pokud pochází z plemenného chovu, má písmeno P, a pokud je z kontrolovaného chovu, má vytetované písmeno K, což je označení nejvyššího stupně chovatelské vyspělosti. Za těmito písmeny následují pořadová čísla. Bez tetování a veterinárního osvědčení, že je zdravý a očkovaný proti králičímu moru a myxomatóze, nám králíka na výstavu nevezmou. A ještě jednu rada na závěr: svého mazlíčka naučíme výstavnímu postoji, aby se před posuzovatelem dokázal předvést v plné kráse.
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.