Prosper Mérimée: Lokis

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Prosper Mérimée: Lokis

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Hororový příběh o litevských běsech. Účinkují Bořivoj Navrátil, Jiří Ornest, Jaroslava Adamová, Marta Vančurová a další. Poslouchejte exkluzivně v prodlouženém streamu celý měsíc.

Prodloužená karanténa? Prodlužujeme dobu poslechu

Vybrané hry a četby jsou teď na webu k poslechu po dobu 30 dní místo obvyklého jednoho týdne. Zaposlouchejte se>>

Účinkují: Bořivoj Navrátil, Jiří Ornest, Miloš Rozhoň, Jiří Schwarz, Jaroslava Adamová, Marta Vančurová a jiní
Připravil: Milan Křivohlavý
Napsal: Václav Cibula
Překlad: Václav Cibula
Hudba: Petr Mandel
Režie: Ivan Chrz
Natočeno: v roce 1993

Pouhopouhé vyřčení slova „lokis“ je prý předzvěstí strašlivého neštěstí a obvykle s sebou přináší smrt. To vše ale netuší profesor Wittenbach, když se vydá na Litvu za studiem starých textů psaných ve žmuďštině.

Seznamuje se zde s hrabětem Michalem Szemiotem, který má knihovnu plnou vzácných svazků a bohaté znalosti místních tradic a folkloru. Jak může tragický osud Szemiotovy matky ovlivnit budoucnost tohoto mladého muže, který se chystá oženit? Co vlastně znamená slovo lokis?

O autorovi

Francouzský spisovatel Prosper Mérimée

Francouzský spisovatel Prosper Mérimée psal svá nejvýznamnější díla ve 30. a 40. letech 19. století. Slávu mu získaly hlavně novely. Mají v sobě řadu romantických prvků, citovost, zájem o exotické kraje, hru s tajemstvím a fantazií. Současně se v nich ale projevuje i realismus.

Autor zaujímá ke svým postavám nezúčastněný odstup. Jeho pohled je objektivní. Často ironický až skeptický. K jeho slavným dílům patří Colomba – příběh pokrevní msty na Korsice, Tamango s námětem otrokářských výprav, Etruská váza, Dvojí omyl, Mateo Falcone nebo Carmen.

Mériméeovy novely s tajemstvím, často tragickým, řadí autora k zakladatelům hororu v evropské literatury. Do této kategorie patří i jeho novela Lokis, příběh o litevských běsech.

Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo ještě týden po odvysílání zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz. Další audioknihy zdarma najdete na portálu mujRozhlas.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...