Proč u Týna padaly žáby z nebe? Mohli za to ptáci, prozrazuje Štěpán Filipec
Ve staroměstském Týnském chrámu zná doslova každý kámen. Pastorační asistent Štěpán Filipec v něm provází zájemce a vypráví jim o jeho dějinách i současnosti. Na malou rozhlasovou exkurzi vzal i posluchače Dvojky.
Měl se stát knězem, pak ale potkal svoji současnou manželku a jeho životní dráha se změnila. Studia na Katolické teologické fakultě ale dokončil a stal se pastoračním asistentem, tedy jakousi pravou rukou kněze. „Mám na starost kostely a farní budovy, které k nim náležejí. Moje práce je tedy hodně praktická, neustále mám nějaké kontrolní dny na obnovách kostelů, připravuji granty a sháním finance na opravy. Vedle toho ale také vyučuji děti náboženství, připravuji rodiče ke křtu jejich dětí a podobně. Tato pastorační práce s lidmi mě velmi naplňuje,“ popisuje svoji pracovní náplň Štěpán Filipec.
Legenda z dob utrakvismu
Jeho hlavní starostí je ale péče o staroměstském chrámu Matky Boží před Týnem, kde je mu nejlépe brzy ráno, ještě než se dovnitř začnou trousit první návštěvníci. O svém domovském kostele ví mnoho zajímavého. Jitce Novotné v Hostu do domu například prozradil, co je pravdy na legendě, podle níž na věřící z kostela kdysi padaly žáby a žížaly: „Pravděpodobně to souviselo s utrakvistickým kalichem, který byl umístěný nad vchodem,“ vysvětluje Štěpán Filipec. „Ptáci si v něm podle těchto legend udělali hnízdo, a Jan Rokycana byl dokonce donucen nechat kalich zakrýt sítí, aby bylo vůbec možné vůbec vstoupit do kostela.“
Jakými pražskými „nej“ se pyšní Týnský chrám? Proč nejsou jeho věže stejně široké? A jaké umělecké poklady se nacházejí v chrámových zdech? A co podle Štěpána Filipce může dát víra dnešnímu člověku? I to se dozvíte, když si poslechnete záznam celého rozhovoru.
Související
-
Nejkrásnější varhany u nás? Ty v pražském Týnském chrámu
Abyste hráli dobře na housle, potřebujete dlouhé prsty. Ke hře na varhany potřebujete dostatečně dlouhé nohy. A někdy taky znalost bojových umění. Jako Jaroslav Tům...
-
Hosté: staroměstský orlojník Petr Skála a jeho žena a spolupracovnice Melanie
Staroměstský orloj prošel náročnou rekonstrukcí. Co bylo při jeho obnově nejnáročnější? Kterým profesím dala rekonstrukce nejvíc zabrat? Jaká tajemství památkáři odhalili?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.