Proč není slovo „pyj“ ve vyjmenovaných slovech? A víte vůbec, co znamená?
Chybí výraz „pyj“ ve vyjmenovaných slovech z puritánských důvodů? Anebo proto, aby to v žácích nevyvolávalo posměšné nebo nepředložené reakce? A jak slovo vůbec vzniklo? Z odpovědi bohemisty Alexe Röhricha se také dozvíte, co jsou tabuizovaná slova anebo kde najdete kompletní přehled všech vyjmenovaných slov.
Související
-
Campr
Nositele příjmení Campr nepotěšíte. Řadí se totiž do kategorie pojmenování z hrubých a necudných názvů pro části lidského těla. Vzniklo patrně z německého výrazu pro „pyj“.
-
Slovo p*del nebylo v době obrození vulgární, upozorňuje jazykovědec Oliva
Člověk by měl dělat to, co ho naplňuje, říká jazykovědec Karel Oliva, který se snaží popularizovat češtinu. Ale umí i řadu dalších jazyků, učil se například čínsky.
-
O češtině od A do Z: Perličky ze školních sešitů
Praktická škola naší mateřštiny s humorem a nadhledem. Každou neděli jedna poučka, kterou jste už možná zapomněli. Připravili Michal Jagelka a Alex Röhrich.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.