Přízrak zvaný Engelchen aneb Honba za pokladem Jozefa Tisa
Smrt si říká Engelchen je název dnes již ikonického, rovněž zfilmovaného románu Ladislava Mňačka. Kdo se ale za tímto tajemným jménem skrýval? Byl to zástupce velitele speciální jednotky hrdlořezů? Nebo to snad byl přímo velitel sám? Ploština, Prlov a další místa. Tady všude zanechali smrtící otisky. A také v Šipkově, malé obci u Bánovců nad Bebravou. Zdejší tragédie však navíc měla ještě tajemný rozměr – poklad slovenského prezidenta Jozefa Tisa.
Související
-
Karel Hvížďala: Ladislav Mňačko, bojovník, který umřel usoužen smutkem
Na Západě o Ladislavu Mňačkovi psali jako o „rudém Hemingwayovi“, nebo loajálním komunistovi, který moralizuje. Náklady jeho knih v 60. letech dosáhly asi milionu výtisků.
-
Jozef Tiso žádal jeden národ, jednu stranu a jednoho vůdce. Nemůžeme s ním srovnávat Emila Háchu
Tiso byl v roce 1947 odsouzen za vlastizradu k trestu smrti. Podílel se na likvidaci slovenského židovského obyvatelstva a zavlečení Slovenska do války.
-
Protektorát Čechy a Morava. Jedna z nejstrašnějších kapitol československých dějin
Prezident Emil Hácha odjel do Berlína s nadějí, že s Hitlerem dojedná přijatelné podmínky nového uspořádání. To se mu nepodařilo. Začal protektorát Čechy a Morava.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.