Případ Hilsner. Vražda, která probudila dřímající český antisemitismus

Zavražděná křesťanská panna Anežka Hrůzová. Z její vraždy je obviněný židovský mladík Leopold Hilsner. To je ve zkratce případ Hilsner z roku 1899. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky, v mujRozhlas a v podcastových aplikacích. Napsal Jakub Šafránek.

Případ vraždy, který vyústil v tisícihlavý dav antisemitů v židovské čtvrti. Lidé rozbíjeli okna, rabovali židovské obchody a hledali oběti, zabarikádované v domácnostech.

Kolem vraždy je dodnes nejeden otazník

Případ, který otřásl životem tehdy devětačtyřicetiletého Tomáše Garrigua Masaryka, který se Hilsnera otevřeně zastal. Případ, u nějž je ve vzduchu nejeden otazník i po více než sto dvaceti let od jeho uzavření.

Příští Příběhy z kalendáře představí spisovatele, který stvořil slavného indiánského náčelníka. Projel divoké prérie, aniž by opustil svou pracovnu.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související