Případ Hilsner. Vražda, která probudila dřímající český antisemitismus
Zavražděná křesťanská panna Anežka Hrůzová. Z její vraždy je obviněný židovský mladík Leopold Hilsner. To je ve zkratce případ Hilsner z roku 1899. Případ vraždy, který vyústil v tisícihlavý dav antisemitů v židovské čtvrti. Lidé rozbíjeli okna, rabovali židovské obchody a hledali oběti, zabarikádované v domácnostech. Případ, který otřásl životem tehdy devětačtyřicetiletého T. G. Masaryka, který se Hilsnera otevřeně zastal. Případ, u nějž je ve vzduchu nejeden otazník.
Související
-
Tomáš Garrique Masaryk navštívil v době hilsneriády dvakrát Polnou. Přijel inkognito
Zapojení Tomáše Garriqua Masaryka v případu vraždy Anežky Hrůzové je všeobecně známé. Veřejně vystupoval proti pověrám o takzvané rituální vraždě.
-
Televizní hilsneriáda: Antisemitismu podléhali jen ti špatní
Dvoudílný film České televize o procesu s židovským mladíkem Leopoldem Hilsnerem, křivě obviněným z vraždy Anežky Hrůzové, se tak docela nepovedl. Protivná doslovno...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.