Příběhy slavných: Jiří Šlitr

2. listopad 2015

Vojenský nástěnkář, který úzkostlivě tajil vlastní dceru. Jaký byl tenhle donchuán, puntičkář, bonviván i nemluva? Poslechněte si v pětidílných Příbězích slavných. Účinkují Jiří Kalužný a Jan Bílek.

Narodil se 15. února 1924 v Zálesní Lhotě u Jilemnice. Tatínek hrál dobře na housle a maminka hrála výborně na klavír. O zábavu nebyla doma nikdy nouze. Rychnovské gymnázium pro něj znamenalo hodně. Tam taky začal kreslit karikatury a založil tam orchestr. Pak šel studovat práva. Lehká múza totiž, podle rodičů, neznamenala žádné lehké živobytí.

Karikaturistou na vojně

Šlitřík, Šlitrák, taky Rybín nebo doktor Klavír, takové byly přezdívky skvělého muzikanta a výtvarníka Jiřího Šlitra. V 50. letech vyměnil civil za vojenskou uniformu a odjel do Milovic. Tam maloval nástěnky a poslední rok vojenské služby pracoval jako výtvarník Ústředního domu armády.

S + Š

Seznámil je v Redutě Miroslav Horníček. Psal se rok 1959 a obyvatelé české kotliny si pomalu začali zvykat na iniciály S + Š (Jiří Suchý a Jiří Šlitr). Jejich písničky milovali děti i dědečkové, zedníci i doktoři. Spolu vytvořili tvůrčí a hereckou dvojici, která ovlivnila hudbu a divadlo 60. let 20. století.

Doba úspěchů

Před Semaforem stály fronty. Všichni chtěli vidět představení Člověk z půdy, Zuzana je sama doma a jazzovou operu Dobře placená procházka. Úspěch byl velký a následovaly i cesty do zahraničí. Nebylo jich málo.

Jó, to jsem ještě žil

Po sovětské okupaci v roce 1968 Jiří Šlitr ještě žil. Do konce života mu zbýval rok. Užíval si ho, včetně společnosti mladých slečen, kterým nemohl odolat. S jednou z nich měl dceru, kterou úzkostlivě tajil. Jiná se mu ale stala osudnou. Na Štěpána, 26. prosince 1969, zemřel spolu s ní v Praze na otravu svítiplynem.

Účinkují: Jiří Kalužný a Jan Bílek
Připravila: Marta Růžičková
Zvukový mistr: Jiří Václavíček
Režie: Pavel Krejčí
Natočeno v roce 2009 brněnským studiem Českého rozhlasu.

autor: eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Anglický humor, který léčí! A nestárne...

Vladimír Kroc, moderátor

doktor_v_domě.jpg

Doktor v domě

Koupit

Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko