Příběhy slavných: Jiří Šlitr
Vojenský nástěnkář, který úzkostlivě tajil vlastní dceru. Jaký byl tenhle donchuán, puntičkář, bonviván i nemluva? Poslechněte si v pětidílných Příbězích slavných. Účinkují Jiří Kalužný a Jan Bílek.
Narodil se 15. února 1924 v Zálesní Lhotě u Jilemnice. Tatínek hrál dobře na housle a maminka výborně na klavír. O zábavu nebyla doma nikdy nouze. Rychnovské gymnázium pro něho znamenalo hodně. Tam začal kreslit karikatury a založil orchestr. Pak šel studovat práva. Lehká múza totiž, podle rodičů, neznamenala žádné lehké živobytí.
Šlitřík, Šlitrák, taky Rybín nebo Doktor Klavír, takové byly přezdívky skvělého muzikanta a výtvarníka Jiřího Šlitra. V 50. letech vyměnil civil za vojenskou uniformu a odjel do Milovic. Maloval nástěnky a poslední rok vojenské služby pracoval jako výtvarník Ústředního domu armády.
S + Š
Seznámil je v Redutě Miroslav Horníček. Psal se rok 1959 a obyvatelé české kotliny si pomalu začali zvykat na iniciály S + Š (Jiří Suchý a Jiří Šlitr). Jejich písničky milovali děti i dědečkové, zedníci i doktoři. Spolu vytvořili tvůrčí a hereckou dvojici, která ovlivnila hudbu a divadlo 60. let 20. století.
Před Semaforem stály fronty. Všichni chtěli vidět představení Člověk z půdy, Zuzana je sama doma a jazzovou operu Dobře placená procházka. Úspěch byl velký a následovaly i cesty do zahraničí. Nebylo jich málo.
Po sovětské okupaci v roce 1968 Jiří Šlitr ještě žil. Do konce života mu zbýval rok. Užíval si ho, včetně společnosti mladých slečen, kterým nemohl odolat. S jednou z nich měl dceru, kterou úzkostlivě tajil. Jiná se mu ale stala osudnou. Na Štěpána, 26. prosince 1969, zemřel spolu s ní v Praze na otravu svítiplynem.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.