Jiří Šlitr. Geniální, osobitý a nenahraditelný
Jiří Šlitr se narodil 15. února 1924 v rodině učitele kreslení. Od dětství se věnoval kresbě a také klavíru, ke kterému Šlitra přivedla maminka. Láska k hudbě se tak stala osou života mladého muže, který prokazoval od počátku tak mimořádný talent, že už jako student na gymnáziu v Rychnově nad Kněžnou založil úspěšný poloprofesionální dixieland. Jiří Šlitr na otcovo přání sice vystudoval práva, ale po skončení studií mu předal svůj diplom a stal se profesionálním hudebníkem.
Díky Miroslavu Horníčkovi se Šlitr v roce 1957 seznámí s nadaným textařem a zpěvákem Jiřím Suchým, a tím začíná slavná kapitola v dějinách československé populární hudby. Dvojice Šlitr a Suchý chrlí jeden hit za druhým a interpreti jejich písní patří k těm největším pěveckým hvězdám doby.
Toužil uvést muzikál v Americe
V roce 1959 zakládá Šlitr se Suchým hudební divadlo Semafor a uvedou zde svoji vlastní hru s názvem Člověk z půdy. Fenomenální úspěch u nadšených fanoušků nového divadla přinese jejich první hře 228 repríz a písně Včera neděle byla nebo Pramínek vlasů jsou dodnes milovanými evergreeny. Jiří Šlitr se postupně oprostil svého ostychu a začal dokonce vystupovat na scéně ve dvojici s Jiřím Suchým.
Jeho prkenný herecký projev a tichý nejistý hlas diváci ocenili jako originální klaunskou polohu a Šlitr se stal miláčkem publika. Velkým snem Jiřího Šlitra bylo uspět se svojí hudbou, nejlépe s muzikálovým projektem, na zahraničních pódiích, ideálně v Americe. Pohnutá doba konce 60. let poznamenaná vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa udělala jeho ambicím čáru přes rozpočet.
Život ukončil unikající svítiplyn
Hořký konec oslnivé kariéry hudebního skladatele, hudebníka, herce a osobitého výtvarníka přinesl poslední vánoční svátek roku 1969. Jiří Šlitr poobědval se svojí rodinou a odešel se slovy, že si musí ještě něco zařídit. Svým blízkým pustil na rozloučenou desku s písní Jo, to jsem ještě žil.
Domů se ale již nikdy nevrátil, protože se otrávil ve svém ateliéru svítiplynem, unikajícím z plynového topení. V ateliéru vedle Šlitra ležela na lůžku jeho osmnáctiletá milenka. Bolestná tragédie předčasné a zbytečné smrti Jiřího Šlitra uzavřela oslnivou uměleckou éru 60. let a celou společností se rozlezla šedá plíseň normalizace.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Václav Kopta a speciál věnovaný Jiřímu Šlitrovi
Dnešní speciální díl je věnovaný Jiřímu Šlitrovi, od jehož narození uplyne sto let. Spolu s Jiřím Suchým a Ferdinandem Havlíkem založil roku 1959 divadlo Semafor.
-
Divadlo Semafor. Suchý a Šlitr udělali hvězdu z Gotta i Matušky!
Divadlo Semafor zahájilo svoji činnost 30. října roku 1959. Jeho název je akronym, který byl odvozen od slov SEdm MAlých FORem.
-
Úžasné životy: Jiří Šlitr podle Jiřího Suchého
„Ten vztah mezi námi byl opravdu zvláštní. My jsme dlouho nebyli kamarádi. My jsme byli spolupracovníci,“ vypráví divadelník, hudebník a textař Jiří Suchý.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.