Příběhy slavných: Abraham Lincoln

12. leden 2015

Syn farmáře, který zrušil otrokářství, dal svobodu statisícům a vysloužil si smrt. 16. prezident USA.

Narodil se 12. února 1809 jako syn farmáře a dělníka Thomase Lincolna a Nancy Hanksové. Matka byla negramotná. Navzdory velkému majetku a různým vedlejším příjmům svého otce vyrůstal v chudých poměrech.

Vlastní cestou

Několikrát se stěhovali, až se nakonec usadili v okrese Macon v Illinois. Malárie připravila Abrahama Lincolna o matku v době, kdy mu nebylo ještě ani 10 let. Jeho otec se po čase usadil v Indianě a mladý Abraham se brzy vydal vlastní cestou.

Už od svých 14 si sám vydělával na živobytí. Číst a psát se naučil sám doma. V roce 1828 ho obchodník James Gentry zaměstnal v přepravě zboží po vodě. Díky této nové práci v New Orleans poznal hrůzy otroctví.

Muž mnoha povolání

Logo

Během svého života vystřídal mnoho povolání. Byl dřevorubcem, lodivodem, lovcem, zeměměřičem, vojákem, poštmistrem a pomocníkem v obchodě. Sám se vzdělával. Studoval i zákony a zapojoval se do veřejných debat, kde se projevil jeho řečnický talent.

V New Salemu si pronajal obchod. Díky své velké zálibě – knihám – si získal pověst vzdělaného člověka a jeho popularita začala růst. Lidé se na něj začali stále více obracet se svými spory, které jim pomáhal řešit.

Účinkují: Josef Bartoň a Petr Kubes
Režie: Michal Bureš
Přípravil: Pavel Gotthard
Natočeno v Českém rozhlase Olomouc v roce 2009

autor: Michal Bureš
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.