Prezidentská inaugurace. Co jste neviděli v televizi? Prozrazuje návrhářka Štěpánka Pivcová

10. březen 2023

Paní Eva Pavlová oblékla na inauguraci vlněný komplet saka, sukně a peleríny fuchsiové barvy. „Nebyla jsem ze zadání nervózní, brala jsem to jako výzvu. Měla jsem jasno a věděla jsem, co bych na první dámě chtěla vidět. A ona mi řekla: ano, mně se to líbí,“ říká na úvod. Proč bylo oblečení na inauguraci tajemstvím? Je návrhářkou, nebo stylistkou? Proč jela pro látky do Itálie? Zmizely z českých zemí kvalitní látky? Co říká oblek o svém majiteli?

„Uvědomila jsem si, že Eva Pavlová musí být v té barvě při inauguraci jedinečná. Měli jsme dvě verze: bleděmodrou a fuchsiovou. Ta druhá mě k ní seděla lépe. Ona je silná osobnost, ale křehká. Chtěla jsem to ukázat.“

Inaugurace nově zvoleného prezidenta Petra Pavla, 9. března 2023, Pražský hrad. Vlevo je první dáma Eva Pavlová

Brož je dílem šperkařky Evy Růžičkové. „Radily jsme se spolu a obě viděly kvetoucí zemi a lípu jako symbol. Abstraktně jsme si to nakreslily. Když to paní Eva Pavlová viděla, řekla: Holky, myslím, že to bude pecka!“

Do programu se zařadil i oběd se Zemanovými. „Chtěli jsme pracovat s barvami české vlajky. Pan prezident měl kravatu prvorepublikového ministra Stránského se lvíčky. Je unikátní, tkaná z hedvábí. Je to staré řemeslo a přála bych si, aby byla někde vystavená,“ zdůrazňuje návrhářka.

Celý tým se těšil. „Bylo vidět, že tady máme šikovné lidi: designéry, návrháře, švadleny, konstruktéry... Všichni se semkli a říkali: To bude pecka! Byla jsem na konci úplně vyčerpaná, ale obléknout prezidentský pár bylo vrcholem mé kariéry,“ uzavírá Štěpánka Pivcová.

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.