Prezident Antonín Novotný. Proč byl jeho pád tak rychlý?
Jedna z událostí, která odstartovala změny Pražského jara, byla abdikace dlouhodobé tváře totalitního režimu Antonína Novotného na post prezidenta republiky. Abdikoval 22. března 1968. Ztráta mocenské pozice nejvlivnějšího muže republiky vynesla do výšin zájmu všech někoho jiného - Alexandra Dubčeka. Pražské jaro bylo v srpnu 1968 zadušeny vojsky Varšavské smlouvy. Jaký ale byl Antonín Novotný, jak se stal prezidentem a proč byl jeho pád tak rychlý?
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Václav Malý: Gustáv Husák byl člověk mocichtivý, který se nikdy neomluvil za zvěrstva normalizace
Proč si pořád připomínat, co se stalo před 70 lety v Únoru 1948? Jakou roli v něm hrál osmý československý prezident Gustáv Husák?
-
Historik Stehlík: Prezidenta vnímáme panovnicky. Mohli bychom se vrátit k prezidentství
Otevřenější komunikace a civilní prezidentství. Tak vnímá novou prezidentskou éru na Pražském hradě historik a slovakista Michal Stehlík. Moderuje Zita Senková.
-
Která první dáma chodila nejlépe oblečená? Noblesní byla Hana Benešová, míní historička Burianová
„Žena s kloboukem musí mít dávku sebevědomí,“ připouští v Blízkých setkáních historička Miroslava Burianová. Moderuje Tereza Kostková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.