Přepis: Revmatoidní artritida - 23.11.

24. listopad 2010

V Rodinném lékaři jsme se věnovali moderní léčbě revmatoidní artritidy. Hostem byl lékař Heřman Mann z Revmatologického ústavu v Praze.



Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Hostem dopoledního vysílání Českého rozhlasu 2 Praha je pan doktor Heřman Mann a naše téma, jak už jsem předeslala před chvílí, zní moderní léčba revmatoidní artritidy. Pane doktore, jste z Revmatologického ústavu, takže máte už hodně bohaté zkušenosti. A vy víte, že si řada lidí plete pojem revmatoidní artritida a vůbec artróza jako taková. Tak si to nejdříve vysvětlíme, ale nejdříve samozřejmě pozdrav. Pěkný den vám přeji.
MUDr. Heřman MANN, Revmatologický ústav v Praze
--------------------
Já přeji dobré ráno vám i všem posluchačům. Děkuji za pozvání. A na začátek bych teda zkusil trošičku vysvětlit, co to je ta revmatoidní artritida. Revmatoidní artritida je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje především klouby. V těch kloubech způsobuje zánět, který se projevuje bolestí, citlivostí, otokem a ztuhlostí, ale je to zánět, který postihuje nejenom klouby, ale vlastně celé tělo, takže člověk si připadá, jako kdyby měl pořád chřipku, má bolesti svalů, má teploty někdy, může hubnout, ale může mít postižení i dalších orgánů. Ta nemoc je poměrně závažná. Je nejenom nepříjemná, ale může i zkracovat ten život svých nositelů, a je to nemoc relativně vzácná. Postihuje asi jednoho ze sta, nebo nebo jednoho z dvě stě lidí. Naproti tomu ta osteoartróza, všem posluchačům jistě velmi dobře známá, postihuje především starší populaci. Je to nemoc, kterou má v podstatě většina lidí ve věku starším než 60 let, a projevuje se také obtížemi s klouby, ale chybí tam ta zánětlivá složka a to postižení těch dalších orgánů. A s tou revmatoidní artritidou vlastně vůbec nesouvisí.
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Je to závažné onemocnění a ta věda už postoupila tak daleko, že se ví, proč toto onemocnění u některých lidí vzniká?
MUDr. Heřman MANN, Revmatologický ústav v Praze
--------------------
My přesné příčiny vzniku onemocnění neznáme, ale velmi dobře víme, že proto, aby revmatoidní artritida vznikla, je potřeba několik věcí. Jednak ten člověk, pacient budoucí musí mít určitou dědičnou predispozici, takže zdědí určité geny po rodičích, které mohou způsobovat vznik té nemoci. A potom v průběhu života se musí stát další věci. Musí na něj působit faktory zevního prostředí, kam patří zřejmě některé infekce, ale zatím nevíme přesně jaké, a víme velmi dobře, že rizikovým faktorem revmatoidní artritidy je kouření. Takže nejenom rakoviny plic a chronické obstrukční plicní nemoci a dalších chorob, ale pro revmatoidní artritidu platí, že kouření je rizikovým faktorem pro vznik a horší průběh toho onemocnění.
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Vy jste s sebou přinesl knihu a během písničky jsme si ukazovali obrázky. Viděla jsem lidi s těmi deformovanými klouby. Musí to být nesmírně bolestivé onemocnění. Ti lidé zřejmě musí i časem propadnout určité depresi, ale když vezmeme ty konkrétní projevy, je třeba pro takového člověka i třeba těžké někdy vyčistit si zuby, když má deformované ty klouby na rukou třeba?
MUDr. Heřman MANN, Revmatologický ústav v Praze
--------------------
U té revmatoidní artritidy je potřeba rozlišovat dvě věci. Jednou z nich je aktivita, to je vlastně, co ta nemoc momentálně dělá. Ta se projevuje tím zánětem, právě těmi zánětlivými příznaky a únavou, bolestí. V laboratoři to vidíme také v určitých parametrech. A potom to poškození. To poškození vznikne, když ta aktivita je na určité úrovni a trvá určitou dobu. Takže i pro pacienta, který nemá zdeformované ruce, když má zánět v těch kloubech, tak jakékoliv úkony, které jsou pro nás naprosto běžné, tak se stávají velice problematickými. Takže i ta sebeobsluha může být velice omezená.
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Vaším cílem je hlavně to, aby ti pacienti k vám přišli co nejdřív. Jak takový člověk může sám na sobě pozorovat, že se něco v jeho těle zkrátka děje?
MUDr. Heřman MANN, Revmatologický ústav v Praze
--------------------
Pro revmatoidní artritidu není žádný jeden test, žádné jedno vyšetření, které by ukázalo, jestli pacient tou nemocí trpí, nebo netrpí. A ta diagnóza je poměrně komplikovaná, zvláště v těch časných stadiích. Poznat rozvinutou revmatoidní artritidu není problém, ale než se ta nemoc úplně rozvine, tak to může trvat několik let. A naším cílem je přijít na tu chorobu úplně na začátku, to znamená v horizontu několika týdnů, měsíců po začátku příznaků. A v té době tu nemoc může diagnostikovat v podstatě jenom revmatolog a určitě platí, že o pacienty s revmatoidní artritidou se musí starat revmatolog, protože ta péče nyní je poměrně komplexní, složitá, používají se léky, které vlastně lékaři jiných specializací ani nemůžou předepisovat. Takže ta péče o revmatoidní artritidu jistě patří rukou revmatologa. A my se snažíme připravit taková jednoduchá doporučení pro praktické lékaře, které určí, kteří pacienti by měli být viděni revmatologem. Takže pokud lidé mají obavy, že by mohli mít revmatoidní artritidu, tak by měli navštívit svého praktického lékaře a ten by měl rozhodnout, jestli je potřeba, aby je revmatolog viděl, nebo ne.
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Před několika lety asi tento obor moc radostný nebyl, protože jste těm pacientům nemohli moc co nabídnout a ti lidé velice často končili už dříve v invalidních důchodech. Jaké jsou dnešní možnosti té moderní léčby?
MUDr. Heřman MANN, Revmatologický ústav v Praze
--------------------
Já myslím, že to velmi pěkně ilustruje to, že nyní platná doporučení pro léčbu revmatoidní artritidy uvádějí, že cílem léčby revmatoidní artritidy je dosažení remise v podstatě pro všechny pacienty. Měli bychom se snažit o to, aby pacienty nic nebolelo, aby neměli v těle žádný zánět a tím pádem aby časem nevznikalo žádné poškození. My bohužel tu nemoc neumíme pořád vyléčit, takže zůstává nevyléčitelnou, ale umíme velmi dobře tu aktivitu ovlivňovat a máme k dispozici jednak celou řadu léků, které v minulosti k dispozici nebyly, a jednak i nové přístupy, postupy a strategie léčby, které nám umožňují té remise dosáhnout, anebo se aspoň o to dosažení té remise snažit.
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Pane doktore, je to tak, že na ty léky, nové léky dosáhne každý pacient, anebo protože jsou to zřejmě velice drahé léky, je tam nějaké měřítko a hledisko?
MUDr. Heřman MANN, Revmatologický ústav v Praze
--------------------
Pod těmi novými léky, obecně myslíme léky, které bývají označovány jako biologika, nebo biologické léky, to je několik skupin léků, které, jak jste správně uvedla, jsou velmi drahé a nejsou ani vhodné pro každého pacienta. Takže ten princip léčby je v tom, že se musíme snažit o dosažení remise a jaké prostředky k tomu použijeme, záleží na té dané konkrétní situaci. A některým pacientům stačí ty, nebo takzvaně stačí ty základní léky, ale u některých je potřeba použít ty dražší. Takže po selhání těch základních léků nastupují ta biologika, a to jsou právě ty léky, které udělaly úplný převrat v léčbě revmatoidní artritidy.
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Dnešním tématem naší Poradny je tedy léčba revmatoidní artritidy. Už jsme si řekli s panem doktorem Heřmanem Mannem z Revmatologického ústavu poměrně hodně informací. Vás také jistě, pokud se vás tahle nemoc týká, hodně věcí bude zajímat, máte možnost zavolat nám na naše dvě telefonní čísla 221552598, anebo 99.
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Na naše otázky v Poradně bude odpovídat pan doktor Heřman Mann. Vaše dotazy se samozřejmě budou týkat léčby revmatoidní artritidy. Teď už se ve vysílání Českého rozhlasu 2 Praha můžeme pozdravit s prvním posluchačem. Dobrý den.
posluchač
--------------------
Dobrý den, Šulc z Mostu. Chtěl bych jenom konzultovat způsob léčby. Byl jsem diagnostikován jako držitel této nemoci, asi tím způsobem, že začne ťukat v některém zápěstí, bych řekl, nebo palec mi někdy nabíhá. Postupně ta bolest sílí. Pokud ji nezachytím včas, tak je velice významná. A pro to zachycení včas mám 20 až 30 kapek Tramalu po šesti hodinách. To zhruba tak 24 hodin probíhá, ta postupně bolest odchází a současně mám k dispozici tablety Movalis 15 miligramů, které je protizánětlivé tak, jak chápu, které používám jednu ráno a jednu večer. Minimálně po tři dny. Ten otok ustupuje, po těch čtyřech, asi pěti dnech nabývá ta ruka normálního tvaru. Ještě mám k dispozici čípky Indometacin 100 miligramů, které když jsem od počátku toho zánětu, mám minimálně tři dny zácpu.
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
A můžete nám už říct otázku, kterou chcete položit panu doktorovi?
posluchač
--------------------
Otázka je tato, jestli tato indikace, nebo tato léčba odpovídá a čím bych mohl eventuelně, když vím, že teda je nevyléčitelná nemoc jako taková, ale čím bych mohl tu léčbu třeba zlepšit, nebo zintenzívnit?
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Ano, děkujeme za váš dotaz, na shledanou. Tak, pane doktore?
MUDr. Heřman MANN, Revmatologický ústav v Praze
--------------------
Dobré ráno. Já vás zdravím, pane Šulci. Jak jsme říkali už na začátku, ta nemoc je obtížně diagnostikovatelná, protože není žádný jeden test, kterým bychom dokázali určit, jestli ji pacient má, nebo nemá. A ta diagnóza by měla být učiněna revmatologem. Takže já nevím, jestli vás revmatolog viděl, nebo ne, ale to je podstatná věc. Já samozřejmě po telefonu nemohu určit, ani jakou nemocí trpíte, ani jakou léčbu byste měl dostávat, ale popisujete, že máte bolesti v zápěstích, což jsou klouby, které bývají při revmatoidní artritidě postižené. Artróza je obvykle nepostihuje. Ale na druhou stranu je spousta dalších věcí, které mohou v těch zápěstích se projevovat, což je například dna, která je poměrně častá, nebo i záněty šlach. Takže by vás jistě měl vidět revmatolog a ten by měl určit, jestli trpíte revmatoidní artritidou. A potom by měl tu léčbu nastavit. Pro ty bolesti revmatoidní artritidou je typické, že jsou horší ráno a někdy pacienta budí i v noci a bývají spojené s výraznou ranní ztuhlostí. Každý člověk, který trpí artrózou, vám řekne, že ranní ztuhlostí trpí také, ale to trvání ranní ztuhlosti u artrózy je asi pět, nebo deset minut, zatímco u té revmatoidní artritidy jsou to desítky minut a typicky spíš hodiny. Takže pacienti když mají nekontrolovaný zánět, tak ta jejich ztuhlost může trvat celé dopoledne a někdy vlastně po většinu dne. Ztuhlost je typický příznak pro zánětlivé onemocnění.
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak teď už bychom měli poradit tentokrát posluchačce. Dobrý den, můžete se ptát, jste ve vysílání. Haló, haló, slyšíme se? Můžete se ptát, dobrý den.
posluchačka
--------------------
Dobrý den. Prosím vás, já bych potřebovala adresu pana doktora, protože bych se ho potřebovala zeptat na nějaké historické období. Moje maminka v roce 1941, pardon 1914 dostala angínu a záškrt a spálu dohromady a pak na to trpěla, asi rok byla úplně i nepohyblivá a podobně. Jestli by mi toto mohl vysvětlit. A pak tady mám zpěvačku, která také tím trpěla, také už je dávno mrtvá. Já bádám nad těmi jejich problémy, tak jestli by mi mohl poradit.
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Děkujeme za dotaz.
MUDr. Heřman MANN, Revmatologický ústav v Praze
--------------------
Já zkusím odpovědět velmi stručně. To, co popisujete, angína a následující kloubní obtíže v minulosti zní, že by se mohlo nejspíše jednat o revmatickou horečku, což je nemoc, kterou naštěstí už teď příliš často nevídáme. Přestože to jméno zní také příbuzné revmatoidní artritidě, tak je to nemoc nepříbuzná, s revmatoidní artritidou vůbec nesouvisí a léčí se v podstatě jiným způsobem. Takže se domnívám, že se jednalo o revmatickou horečku.
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
A jenom dodám, že pan doktor pracuje v Revmatologickém ústavu, tento ústav je tady v Praze Na slupi, takže je možné samozřejmě ho tam kontaktovat. No, a teď už se dívám do režie, měli bychom mít další telefonát. Posluchačku také. Dobrý den.
posluchačka
--------------------
Přátová, dobrý den.
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Dobrý den.
posluchačka
--------------------
Já bych měla jeden dotaz na pana doktora. Před pěti lety se mi stalo, že prostě ze dne na den jsem začala mít bolesti veškerých svalů, jako když člověk dlouho nic nedělá a potom třeba cvičí a pak jsou takový ty bolesti. Dostala jsem se až na revmatologii, ale tam se to laboratorně, paní doktorka teda, že by to mohla bejt myalgie. Laboratorně se to neprokázalo, léčila mě kortikoidy. Já jsem po roce a půl přibrala asi 12 kilo, tak jsem se rozhodla, že ty kortikoidy nebudu brát. A řeším to tím, že si beru analgetika, jestli by to mohla... A otázka teda je, jestli by to náhodou nemohla bejt ta revmatoidní artritida?
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
I vám děkujeme za dotaz, na shledanou.
posluchačka
--------------------
Děkuji mockrát, na shledanou.
MUDr. Heřman MANN, Revmatologický ústav v Praze
--------------------
Děkuji vám za otázku. Opět platí to, že nemohu dělat diagnózu ani doporučení léčby po telefonu, respektive na rozhlasových vlnách. Nicméně popisujete, že to vaše onemocnění začalo bolestmi svalů a nemoc, která se jmenuje revmatická polymyalgie se skutečně takhle projevuje a skutečně základní léčbou na tuto nemoc jsou glukokortikoidy. Není také pro ni žádný laboratorní test, takže je to diagnóza klinická. A z toho, co mi říkáte, mám pocit, že by se o tu revmatickou polymyaligii jednat mohlo. Tím dominujícím hlavním příznakem pro revmatoidní artritidu jsou otoky a záněty kloubů, a to je právě příznak, který je nejdůležitější. A je to nemoc, která se typicky projevuje symetrickou polyartritidou. To znamená, že to je otok velké spousty kloubů, desítek kloubů na obou stranách těla, a je to onemocnění jiné než je ta revmatická polymyalige.
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak ta odpověď byla vyčerpávající. Ještě jeden dotaz stihneme. Dobrý den, další posluchačka se chce zeptat. Můžete se ptát, dobrý den.
posluchačka
--------------------
Dobrý den, tady Müllerová, severní Čechy. Já bych se chtěla pana doktora zeptat, jestli pokročilá dna má vliv na vznik revmatoidní artrózy a jaký vliv má u toho dieta?
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Děkujeme za vaši otázku. Na shledanou, paní Müllerová.
posluchačka
--------------------
Děkuji pěkně za odpověď.
MUDr. Heřman MANN, Revmatologický ústav v Praze
--------------------
Tak já vám děkuji za otázku. Dna s revmatoidní artritidou nesouvisí. Je to onemocnění jiné. Dřív se dokonce tvrdilo, že pacient nemůže mít zároveň dnu a revmatoidní artritidu, protože ty vysoké hladiny kyseliny močové, které jsou přítomné u pacientů se dnou, jsou v podstatě ochranným faktorem pro zánětlivé onemocnění, ale není to tak úplně pravda. A často vídáme, nebo relativně často můžeme vidět pacienty, zejména starší muže, u kterých ta dna může být zvažována v rámci diferenciální diagnózy té revmatoidní artritidy. Ale jinak ta dvě onemocnění spolu nesouvisí.
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Pane doktore, náš čas už vypršel. Teď už budete pokračovat v té debatě s našimi posluchači na chatu Českého rozhlasu 2 Praha. Jenom mi povězte, jaká je kvalita života těchto lidí? Co dál jim může vlastně pomoci, aby opravdu netrpěli, aby mohli využívat i jiné možnosti, než jsou třeba ty léky? Co jim doporučujete?
MUDr. Heřman MANN, Revmatologický ústav v Praze
--------------------
Léčba revmatoidní artritidy musí být multidisciplinární. To znamená, že pacienti potřebují psychickou podporu, potřebují kvalitní fyzioterapii, potřebují možnost odpočívat víc než zdraví lidé, takže tomu musí přizpůsobit i svoje zaměstnání. Ale naším cílem samozřejmě je ty pacienty co nejvíce vracet do normálního života a do zaměstnání. A z tohoto pohledu si pořád myslím, že ta farmakoterapie je velice důležitá, že ty léky jsou velice podstatné. A pokud se nám podaří navodit remisi té nemoci, ať už těmi klasickými, nebo těmi moderními léky, tak máme největší šanci, že pacienti budou žít normální, nebo co nejvíce podobný normálnímu životu, život, a to je naše největší přání.
Zuzana BUREŠOVÁ, moderátorka
--------------------
To poslední přání teď vyslovil v našem vysílání Českého rozhlasu 2 Praha pan doktor Heřman Mann z Revmatologického ústavu. Vy své otázky dál pište na chatu Českého rozhlasu 2 Praha, kde právě pan doktor vám bude odpovídat. Jsem ráda, že jste přišel, že jste si udělal čas a že jste určitě tím našem rozhovorem třeba někomu pomohl. Mějte se pěkně, na shledanou.
MUDr. Heřman MANN, Revmatologický ústav v Praze
--------------------
Děkuji vám, na shledanou.


Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA,
Již několik let vede Interní kliniku 2. LF UK a FN Motol, zároveň stojí v čele České diabetologické společnosti ČLS JEP a Diabetické asociace ČR. Prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA, patří mezi nejuznávanější tuzemské odborníky v této oblasti, zasloužil se o rozvoj diabetologie jako takové a na jejím vylepšování se snaží stále pracovat.
zdroj: Zdravotnické noviny

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.