Přepis: Jak to vidí Erik Best - 11. února

11. únor 2014

Hostem pořadu byl Erik Best.

Miroslav DITTRICH, moderátor
--------------------
Dobrý den. Hostem dnešního pořadu Jak to vidí je americký novinář a vydavatel Erik Best. Dobrý den.

Erik BEST, americký novinář, vydavatel
--------------------
Dobrý den.

Miroslav DITTRICH, moderátor
--------------------
A hezký den přeje také Miroslav Dittrich. Já začnu velikým problémem, do kterého se dostala naše republika, a totiž to je problém nezaměstnanosti. V podstatě včerejší údaje informují o tom, že je tady historicky nejvíce nezaměstnaných, přes 600 tisíc, konkrétně 630 tisíc osob. To ještě nikdy nebylo v této zemi. Jak vy se na to díváte jako na problém?

Erik BEST, americký novinář, vydavatel
--------------------
Já to vůbec nechci zlehčovat, ale taky byla zpráva před několika týdny, že máme nejvyšší zaměstnanost v České republice, takže máme zajímavý, zajímavou situaci, kde máme co nejvíc, máme rekordní nezaměstnanost i zaměstnanost zároveň. Samozřejmě záleží na tom, jak se díváte na statistiky. Je to problém, je to problém globalizace, je to problém investice, je to problém skoro neřešitelné, ale je to problém, které máme zatím naštěstí menší, než v některých dalších zemích. Možná o tom budeme mluvit o něco později. Tady máme stále dost významné, významné zahraniční investice a to pomáhá. V dalších zemích víc na východě takovou investici nemaj a je to čím dál větší problém, jak rostou mzdy. Samozřejmě podniky se podívaj po levnějším místem. Právě včera oznámili, že Toyota už nebude vyrábět auta v Austrálii a že po 100 let tam vůbec nebudou vyrábět ani jedno auto, za pár, za pár let a je to právě kvůli tomu, že cena pracovní síly roste.

Miroslav DITTRICH, moderátor
--------------------
Vy jste říkal, že u nás je i vysoká zaměstnanost. Ano, samozřejmě, ale jedna věc je pravda, že v České republice jsme takzvaně nebyli zvyklí na vysokou nezaměstnanost a další věc, také jsem slyšel názor, že už nikdy nebude dostatek pracovních sil obecně. Že, že ty moderní státy euroamerické civilizace si budou muset zvyknout na to, že ne všichni lidé získají práci anebo, že budou muset si jaksi se zabývat něčím jiným, než je ta klasické, to klasické chození do práce.

Erik BEST, americký novinář, vydavatel
--------------------
Mně se zdá, že to je víc otázka pro vašeho dalšího hosta pana Bělohradského. Ale je to, je to fakt, že máme technologii, která tu situaci zhoršuje a máme taky nevyrovnanost v tom smyslu, že bohatý lidé jsou čím dál bohatší a chodí čím dál chudší. A my jako civilizace ten problém chceme řešit různými způsoby. Jeden způsob je, že podniky, které vyrábějí, říkají, že potřebujeme větší a větší emigrace, abychom vůbec měli pracovní sílu, která chce právě tu práci, kterou výrobci jsou schopný poskytnout. Takže my vidíme situaci, kde jsou, jsou místa k dispozici, ale Češi a Němci a další místa nechtějí a místo my vítáme, my podporujeme emigraci, aby ta místa získala, získali cizinci. A samozřejmě kvůli tomu jsou pak protesty a já, já to chápu a myslím si, že zatím Evropa ani Amerika nezíská, nenašla, nenašly východisko z toho.

Miroslav DITTRICH, moderátor
--------------------
Jste zmínil několik problémů, například protesty. My jsme možná, my Češi jsme takoví, že než vyjdou Češi do ulic, to opravdu musí už něco být, kdežto horké povahy na Balkáně, ty to mají do těch ulic blíže, reagují na ty nepokoje, které v několika dnech posledních se odehrávají v Bosně a Hercegovině, nejenom v hlavním městě Sarajevu, ale také v Tuzle a v Běhači a přitom je zajímavé, že nejde o etnické, nebo národnostní, nebo náboženské protesty, ale, že, že jde skutečně o práci. Já tady budu citovat jednoho z těch protestujících, který řekl: "Jsem nezaměstnaný, nemám peníze, abych koupil potraviny svým dětem, nežiju v Indii, ale v Evropě v roce 2014. U okna se přitom dívám na zdmi obehnané obrovské vily a Ferrari před nimi. Pořídili si je ti, kteří byli a jsou dostatečně mazaní, zákeřní a zločinní a je jedno, zda řídí gangy, nebo politické strany." To si myslím, že je v Evropě povážlivý stav.

Erik BEST, americký novinář, vydavatel
--------------------
Je to stav, který vůbec není cizí pro většinu Evropy. Je to část toho protestu na Ukrajině a já bych se vrátil k tomu, co jsem říkal před chvílí, že my máme tady zahraniční investory a to hraje velkou roli, protože na Ukrajině tolik nemají, v Bosně tolik taky nemají a v Rusku nemají, mají nejenom víc investorů, ale mají taky plyn a, a ropu. A to, to hraje v to, v té /nesrozumitelné/ obrovskou roli, protože tam, kde je to, ta krádež těch nejvyšších, jak se o tom zmínil ten, ten jeden protestující, tak západní investoři a přírodní zdroje kompenzují do určité míry to, co dělají místní oligarchové. A my to zatím máme, my jsme na tom zatím lépe částečně kvůli tomu, že my máme něco, co vyrovnává. Dokonce jsem si všiml, že, že jeden z našich oligarchů nabízí plyn z České republiky přímo do, do českých domácností. Takže my jsme, v tom smyslu na tom o něco lépe, než, než Bosna.

Miroslav DITTRICH, moderátor
--------------------
Ale pravda je, že tyto protesty proti, proti chudobě, nebo proti řekněme krádežím těch některých oligarchů, že na to jsme v posledních desetiletích zvyklí nebyli, to se projevuje v posledních několika letech a ty, ty plamínky vyskakují na různých místech Evropy. Podle vašeho názoru, neznamená to nějaký nástup něčeho úplně nového, na co jsme doposud nebyli zvyklí, nějaké globálnější protesty?

Erik BEST, americký novinář, vydavatel
--------------------
Myslím si, že v každé zemi ten vývoj je trošku odlišný, ale, ale určitě k tomu spějeme a co mě udivuje je, že ti, kteří můžou to nějakým způsobem vylepšit, příliš se tím nezabývají a kdybych já byl jeden z těch oligarchů, bez ohledu na to, jestli v Rusku, na Ukrajině, tady v Bosně, tak bych si všiml toho, co se, co se děje a snažil bych se ten problém řešit a ne zhoršovat, což bohužel vidíme. Tady je obecně problém, ten problém stupňuje, ale není vůbec žádná snaha ze strany těch politiků ani oligarchů a další, aby ten problém řešili a místo toho vlastně to zhoršují. A to znamená, že ten následek, to, co přijde, bude o to horší a silnější.

Miroslav DITTRICH, moderátor
--------------------
Hostem dnešního Jak to vidí je americký novinář Erik Best. Já bych se teď posunul vlastně za hranice naší republiky, ale už jsme vlastně o Ukrajině mluvili. V posledních dnech nastala taková slovní přestřelka mezi Bruselem a Spojenými státy, což způsobily úniky dvou odposlechů. Jednak ten unijní, že Američané podrážejí nohy Evropanům ohledně Ukrajiny a potom zase americký, že Evropané nejsou schopni vyřešit situaci, situaci na Ukrajině. Co si myslíte o těchto, těchto přestřelkách?

Erik BEST, americký novinář, vydavatel
--------------------
Bylo to pro mě velice zajímavé. Pro mě byl zajímavé, že americká, americká administrativa pana prezidenta řeší svou zahraničí politiku takhle za pochodu, po telefonu a taky, když to zároveň odposlouchávají evidentně Rusové, no takže z tohoto hlediska bylo to pro mě zajímavé. Mně se zdá, že, že to bylo skoro amatérské v tom, jak o tom mluvili a rozhodovali o tom, co se má stát na Ukrajině, bylo pro mě taky zajímavé, protože já jsem četl potom články v němčině a je pro mě strašně zajímavé, já se učím vlastně česky tím, že čtu německy, protože použili slovo "die derbheit", no já jsem si uvědomil, no to asi od toho pochází slovo "drby" v češtině, protože to znamená hrubost v němčině a to asi převzali a, ale je to něco, co taky má přímý vliv na Českou republiku, tak, protože ta paní, paní Nulandová byla v tady, tady v Praze těsně před tím, než zveřejnili tu nahrávku a mluvila tady s panem Zaorálkem a pan Zaorálek odmítl potom mluvit o tom, jestli probírali otázku odposlechů ze strany NSA a je tady přestra, přestřelka mezi Ruskem a USA o tom, jestli Spojené státy podporují revoluci, nebo dokonce americký velvyslanec v Moskvě napsal před lety, před tím, než jel do Moskvy, knihu Nedokončená revoluce v Rusku. Pak americká administrativa panu, pán ho poslal do Ruska, kde všichni hned řekli: Ha, tak přijel, aby dokončil tu, tu revoluci. Takže z tohoto hlediska to, co se děje na Ukrajině, to, co říkala paní Nulandová, víceméně potvrzuje ty obavy. Takže já chápu všechny, všechny kritiky a taky to vidíme částečně tady, kde americký velvyslanec, pan Eisen je jeden z největších podporovatelů iniciativy Rekonstrukce státu a v tom je taky takový nádech revoluce, nebo velké změny. A je otázka, jestli my Američané jsme v pozici, kde se můžeme snažit nastolit pořádek dalších zemí, zemích, kde, kdy my doma zdaleka nemáme všechno v pořádku.

Miroslav DITTRICH, moderátor
--------------------
Hm, a taky je otázka, jestli se my Evropané, nebo Američané, jestli neposuzujeme některé země podle, jak se říká, podle sebe. To je známý problém nastolení demokracie v Iráku a podobně. Přece jenom jsou to jiné povahy, jiná mentalita.

Erik BEST, americký novinář, vydavatel
--------------------
Já mám pocit, že my jsme součást jedné civilizace s Ruskem, nechceme to příliš přiznávat, zvlášť tady v Čechách možná kvůli tomu, jaký jsou vztahy s Ruskem, ale je to jedna západní civilizace a ty, ti, ty přestřelky jsou něco jako strkanice na palubě Titaniku. Já to takhle vidím, že my se hádáme o maličkostech, zatímco Čína, která velice dobře ví, jakou má budoucnost a tvrdě na tom pracuje, dělá všechno pro to, aby, proto, aby nás přestihla a my se hádáme o tom, kdo má být v Ukrajinské vládě a kdo tu bude řídit a zapomínáme na, na ty, ne, že to není důležitá věc, ale na důležitější věci, na, na dluhy, na převoz technologie do Číny a na, na takový zásadní věci pro západní civilizace.

Miroslav DITTRICH, moderátor
--------------------
Pane Beste, před chvílí jsme také mluvili o tom, že některé ty přestřelky mezi Bruselem a Spojenými státy vznikly, vznikly vlastně na základě odposlechu, že dneska už máme pocit, že každý poslouchá, nebo odposlouchává každého a pojďme se teď podívat do Soči. Náš zpravodaj Petr Vavrouška napsal, že během olympiády tam budou lidé jako v křišťálové kouli, že veškerý jejich pohyb, ale hlavně telefony, počítače, bude sledováno. Tedy zejména všechny ty elektronické informace. Samozřejmě, že ruské úřady toto dělají mimo jiné v obavě před teroristy, ale také přiznaly, že ty údaje budou archivovat tři roky. K čemu jim to má sloužit?

Erik BEST, americký novinář, vydavatel
--------------------
Samozřejmě chtějí sbírat, stejně jako Američané, co nejvíc informací. A já mám pocit, že je taková hra, kdo může shromažďovat nejvíc, co nejvíce, ale myslím si, že Rusové jsou strašně rádi, že měli toho, že Američané měli toho Snowdena, že ten problém, protože všichni si všimli, že Američané odposlouchávají skoro všechny, všechny a teď jsme to už víceméně přijali a Rusové z toho maj obrovský, obrovský úspěch, protože nikdo si, si toho nevšímá, nikdo to, málokdo to kritizuje a někdo samozřejmě ano, ale ve velkém je to, je to už něco, co akceptujeme, a to znamená, že Rusové mají podobné schopnosti, co se týče odposlechů, jako Američané a hodlají to využít a pak, když zveřejňují jednu nahrávku paní Nulandové, tak nikdo Rusko za to nekritizuje, to bereme už jako samozřejmost, že Rusové odposlouchávají. Já si myslím, že ten /nesrozumitelné/ byl ten, kdo byl odposloucháván a ne paní Nulandová. Ona volala jemu. Ale, že americký velvyslanec na Ukrajině je odposloucháván Ruskem, tak to už bereme jako samozřejmost.

Miroslav DITTRICH, moderátor
--------------------
No a dnes je hostem pořadu Jak to vidí americký novinář Erik Best. Hezký den přeje od mikrofonu také Miroslav Dittrich. Já bych zůstal v Soči na olympiádě. Tam je zajímavá situace z hlediska odměn za medaile. Já tady mám před sebou takový žebříček, žebříček států, které odměňují za zlaté a stříbrné medaile své sportovce a úplně na vrcholu je Singapur, tam ten medailista dostane v přepočtu 16,5 milionu českých korun. My jsme někde tak uprostřed s tím, s tím 1,5 milionem. A na druhém konci úplně je Velká Británie. Sportovci z Velké Británie vlastně nedostanou za medaile nic. Které státy, podle vás, spíše drží olympijskou myšlenku? Ti, ty, které nedávají nic, nebo ty, které sportovce tolik platí?

Erik BEST, americký novinář, vydavatel
--------------------
To je těžká otázka, protože mně se zdá, že jsme změnili, nebo, nebo olympijská komise, nebo jak se to říká, změnilo vlastně tu, tu myšlenku, protože dřív to bylo jenom pro amatéry, pro lidi, kteří to nedělali jako profesi. A teď sport je profese, jako skoro každá jiná. Možná ne ve všech zemích, protože hodně velice záleží na tom, jak ten stát je velký, kolik je tam lidí a jestli jsou podmínky pro sport. Ale v Americe sport je jednoznačně profese a ten, kdo to nebere jako profese, jako profesi, skoro možnost nemá, protože představte si, že někdo udělá sport 16 hodin denně a druhý to dělá jenom 2 hodiny, je to stejně jako moderování, amatér přijde do studia a to nebude dělat stejně dobře jako někdo, kdo to dělá každý den a když je to profese a když to bereme, akceptujeme jako profesi, tak si myslím, že je logické, aby za to dostali odměnu, když mají úspěch. Ale v Americe máme jinou situaci třeba než v České republice, protože Američané jsou uznáváni, ty sportovci mají lepší přístup k, k různým sponzorským darům a, a ke smlouvám a tak dále, takže mně se zdá, že rozumné by bylo, aby každá země to hodnotila podle svého, což si myslím, že je ten, je ten současný případ a rozhodli se, jestli chtějí podporovat sport anebo ne. Ale problém vzniká, když člověk chce míchat sport a zábavu. A to skoro už, skoro už nejde. Když jsem já vyrůstal v Americe, tak to byl, to byl zábava, ale teď já to vidím v Praze, fotbal není zábava pro ty, kteří to provozují, je to spíš už od, já nevím, 10 let, už je to profese a my buď musíme to akceptovat, nebo vůbec se tím ne, v tom neangažovat.

Miroslav DITTRICH, moderátor
--------------------
Takže vy jste odpověděl také částečně naší posluchačce Věře, která poslala dotaz: Proč by měli brát sportovci za medaile odměny, vždyť žádné hodnoty nevytvářejí a dělají sport proto, že je to baví. Ale teď jsme si vlastně řekli, že to už není jenom zábava v dnešní době, že je to vlastně, že je to vlastně profese.

Erik BEST, americký novinář, vydavatel
--------------------
Pro někoho určitě to profese je a je velice těžké být opravdu vrcholovním sportovcem, když to člověk nebere jako profesi. Samozřejmě jsou výjimky, ale, ale stejně jako my jsme profesionálové v tom, co děláme my, tak sportovec taky musí být, protože ta konkurence opravdu je, je vysoká.

Miroslav DITTRICH, moderátor
--------------------
Pane Beste, pojďme teď k nám do České republiky zase zpět. Dnes by se mělo hovořit o možném zrušení lustračního zákona. Dokonce KDU-ČSL pohrozila, že pokud by tento návrh prošel dál, že vystoupí z koalice. Chci se vás zeptat, myslíte, že má smysl ještě, aby existovala tato norma, tak stará, jestli ještě má nějakou funkci?

Erik BEST, americký novinář, vydavatel
--------------------
To je těžká otázka, protože já slyším, co říkaj různý politici a chápu největší obavu, jestli ten zákon vůbec někdy měl smysl. Já se zdráhám o tom příliš mluvit, protože to je vaše záležitost, já jsem tehdy nebyl tady ani neumím si představit, jak, jak to, jak to tady fungovalo, ale mně se zdá, že když víme, že největší provinilci toho zákona, nebo těch zakázaných aktivit vůbec v tom zákoně nejsou zohledněný, tak si myslím, že to je důvod pro to, abychom o tom mluvili. V případě KDU mám pocit, že to je částečně útok proti panu Babiši, což já chápu. Málo mají málo zbraň, zbraní proti němu a chtějí to využít, mají pocit, že jsou podceňovány v koalici, ale tentokrát si myslím, že to příliš daleko ne, nezajde a že se stejně, jak říká pan Sobotka, že koalice nerozpadne.

Miroslav DITTRICH, moderátor
--------------------
Hm. dneska, kdyby se mělo dořešit, nebo možná se to dozvíme, zda Michal Hašek a další poslanci České strany sociálně demokratické, kteří zároveň zastávají ještě další funkce, například hejtmanů, tak jestli si sdělí, jak budou postupovat dál, jestli si ty funkce ponechají, nebo, nebo si nechají jenom jednu funkci a tak dále. Jak vy se na tento problém díváte u toho?

Erik BEST, americký novinář, vydavatel
--------------------
Viděl jsem samozřejmě seznam všech pozicí pana Haška, je jich asi 20, nebo možná i více, pan Foltýnek z ANO má taky přibližně 15 nebo 20 a je, já vím, kolik málo pozicí mám já a jak to špatně stíhám, tak já bych chtěl vidět, kde všude musí být a jestli se tím opravdu zabývá a jestli opravdu pan Hašek splňuje to, co se od člověka v těch pozicích očekává a myslím si, že, že kdybychom očekávali, že každý bude dělat to, co má dělat, tak takový člověk by tolik pozicí ani nemohl mít. Ale tady bohužel ti, kteří sbírají funkce, často nechodí na jednání, nedělají to, co mají dělat a, a nakonec to je jenom prázdná, jenom prázdná místa a spíš to vidím tak, že poprvé, nebo ne poprvé, ale teď někdo se, někdo na to upozorňuje a pan Hašek ostatní budou muset odůvodnit, proč tolik, tolik různých pozicí maj a co z toho maj voliči.

Miroslav DITTRICH, moderátor
--------------------
Takže myslíte, že problém není možná ani tolik v penězích, které dostávají ti různí poslanci za několik funkcí, ale spíš o to, zda je vůbec reálné, aby jeden člověk mohl vykonávat více tak odpovědných funkcí?

Erik BEST, americký novinář, vydavatel
--------------------
Samozřejmě, když mluvíme o tom, jestli poslanec má být zároveň hejtman, tak to je součást vnitřní, vnitřního boje v rámci ČSSD, to je, to je jasné. I když jsou, jsou tam taky také důvody, proč to odmítat, ale když pak, a z toho pak taky vyplývají dost vysoké peníze, ale když člověk má 15 funkcí, některý určitě budou bez kompenzace a ale zase je otázka, jestli vůbec na to má čas.

Miroslav DITTRICH, moderátor
--------------------
No a ještě poslední otázka úplně nakonec. Církve uhájily 13 miliard korun, respektive koalici se nepodařilo prosadit, aby církve ustoupily o těch 13 miliard korun. Myslíte si, že už je to definitivní tato debata o, o těch kompenzacích?

Erik BEST, americký novinář, vydavatel
--------------------
Není, není, protože dneska nebo včera, myslím, pan Sobotka navrhl, aby se vytvářela další komise o tom. Takže budu hlídat, jak budu moci, až vydané, vydaný majetek a myslím si, že otázka je, co z toho měla TOP 09 a ČSSD chce část toho.

Miroslav DITTRICH, moderátor
--------------------
Děkuji. Hostem dnešního pořadu Jak to vidí byl americký novinář Erik Best. Zítra tady bude Ivan Kraus. Hezký den.

Erik BEST, americký novinář, vydavatel
--------------------
Na shledanou.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: Erik Best
Spustit audio