Přepis cestovatelského pořadu Jak to vidí (Český Krumlov) - 19.8.

19. srpen 2009

Hostem "cestovatelského" pořadu Jak to vidí Českého rozhlasu 2 - Praha byla Jitka ZIKMUNDOVÁ. Navštívili jsme ČESKÝ KRUMLOV. (Od 1. září 2008 zveřejňujeme /až po 24 hodinách, u pátečního pořadu až v pondělí/ needitované přepisy půlhodinových talkshow našich hostů. Tento pořad zde také najdete ve zvukové podobě.)Pavel KUDRNA, moderátor
--------------------
Přeji vám dobrý den. Nádherné dopoledne, pokud nás posloucháte v repríze po třiadvacáté, pak dobrou noc, doufám ale, že až z půl hodiny, kdy skončí náš pořad Jak to vidí se zajímavým hostem. No a pokud nás posloucháte v repríze, tak už budete mít smůlu, protože zlatou, no, není to zlatá, ale vypadá jako zlatá je to pamětní mince Chodských slavností, tak vyhrát nemůžete. Může ji vyhrát někdo při poslechu v premiéře. Tady je Pavel Kudrna, zvu vás tedy k poslechu Hosta do domu se všemi jeho kouzly a zákoutími a pevně věřím, že jenom pořad Jak to vidí se vám bude líbit. A tím začneme. Jitka Zikmundová z Českého Krumlova je naším dnešním hostem. Dobrý den přeji.

Jitka ZIKMUNDOVÁ
--------------------
Přeji krásné dobré ráno.

Pavel KUDRNA, moderátor
--------------------
Náš cestovatelský speciál pochopitelně rozšíří i za hranice Českého Krumlova, abychom nahlédli do různých tajů a zákoutí nejenom našeho vysílání, ale také vašeho Českého Krumlova, protože to je místo kouzelné. Jezdí sem řada cizinců, jezdí sem i naši hosté domácí a stále objevují něco nového. Vy jste slíbila, že nám dáte nahlédnout i tam, kam běžně oko nezahlédne, anebo nedohlédne, a to je dobře. Je vůbec i v dnešní době zájem o Český Krumlov a Českokrumlovsku, my slyšíme, jak ubylo turistů, pražské hotely, o, Bože, co se to děje, zlevnily dokonce, aby přilákaly nocležníky. Jak je na tom Český Krumlov?

Jitka ZIKMUNDOVÁ
--------------------
Tak já musím říct, že Český Krumlov svým kouzlem návštěvníky stále přitahuje. Samozřejmě je to o tom, že návštěvníci se mění. My v posledních dvou letech a jsme tomu moc rádi, vidíme, že Český Krumlov znovu objevují našinci a lidé ze všech koutů České republiky. A co mám teď poslední informace a zprávy, tak ubytování, stravování, to jsou záležitosti, které si lidé v Českém Krumlově dopřejí. Trošičku problematičtější situace je v maloobchodu, prodeji suvenýrů a tak dále, ale možná je to pochopitelné. Všichni asi v této době se snažíme šetřit.

Pavel KUDRNA, moderátor
--------------------
Čili i na vás, tedy jestli jsem dobře vyrozuměl, dopadla ta krutá ruka trhu a krize?

Jitka ZIKMUNDOVÁ
--------------------
Určitě, určitě nějakým způsobem ano, ale jak říkám, zatím ubytování, stravování a tyto kapacity jsou využívány dostatečně a co se...

Pavel KUDRNA, moderátor
--------------------
Ano, na jídle se šidíme minimálně, to je pravda, to radši si koupíme kalhoty z druhé ruky, ale jídlo si dopřáváme.

Jitka ZIKMUNDOVÁ
--------------------
Prostě některé věci jsou zbytné, tak si řekneme, tak si nekoupíme, ale jídlo si dopřejeme. A v podstatě, když jste mluvil o těch cenách třeba tady v Praze, tak zatím v Českém Krumlově, když se podíváme na nabídku ubytovacích kapacit a jejich ceníky, tak k žádné výrazné změně nedošlo, i když samozřejmě ale to je každé léto v každém období se prodává takovým tím stylem last minute, zbývají některé pokoje, tak ty se zlevňují.

Pavel KUDRNA, moderátor
--------------------
Tak vás jenom tak vyzkouším. Nevím, jak často si dáváte kde kávu, ale tady na Staroměstském náměstí káva, která stojí tady u nás v rozhlasu 18 korun, je za 120, tak na nejluxusnějším, nejprestižnějším místě v Krumlově mimochodem, co to je? Nemyslím teď název kavárny, ale jenom místo, je to náměstí nebo u zámku, nebo kde to je?

Jitka ZIKMUNDOVÁ
--------------------
Tak tou nejprestižnější adresou, řekněme, pro všechny návštěvníky je náměstí Svornosti, to je centrum historického města a máme tam kavárny v podstatě teď v létě lze posedět na zahrádce příjemně a káva, chodím tam, 35 až 40 korun, opravdu je to takový...

Pavel KUDRNA, moderátor
--------------------
Presso?

Jitka ZIKMUNDOVÁ
--------------------
Presso, presso.

Pavel KUDRNA, moderátor
--------------------
Taky je to dražší.

Jitka ZIKMUNDOVÁ
--------------------
Je to dražší, ale musíte uznat, že sedíte na náměstí.

Pavel KUDRNA, moderátor
--------------------
Ano, na náměstí v Českém Krumlově. Ale ještě to není Staroměstské náměstí v Praze, ještě máte drobnou rezervu, ale jistě se napraví časem. Kdybychom chtěli jet do Krumlova, my se dostaneme k té legendární divadelní zámecké točně, která láká, která možná doláká, kdoví, tak na co tedy jezdí turisté za prvé do Českého Krumlova, pak ten okruh rozšíříme?

Jitka ZIKMUNDOVÁ
--------------------
Tak Český Krumlov, já si myslím, že tím hlavním symbolem a opravdu tou atraktivitou číslo jedna je státní hrad a zámek, jeho areál. Nedávno možná čtenáři zachytili v médiích, proběhlo i v tištěných médiích nejnavštěvovanější památky atraktivity České republiky, a hrady a zámky Český Krumlov patří opravdu k těm nejnavštěvovanějším se svými zhruba 350 tisíci návštěvníky. Ono je to i díky tomu, že zámek je rozsáhlý, je to obrovský areál a jeho lidé, jeho vedení se rozhodlo zpřístupnit maximálně možné trasy, takže na zámku v Českém Krumlově, pokud jej chcete poznat, opravdu dobře poznat, tak se dneska musíte připravit, že je v nabídce zhruba osm tras, nejen interiérů, ale i exteriérů a je to záležitost na celý den, opravdu celý den. A je to báječný a stále zámečtí něco chystají, čemuž jsme rádi.

Pavel KUDRNA, moderátor
--------------------
Já jsem docela nedávno se setkal s panem kastelánem a musím říct, že mě překvapilo, znám řadu kastelů řady památkových objektů a ti jsou zpravidla utrápení a soupeří o místo na výsluní a v médiích a dokonce rivalita mezi křivoklátským a karlštejnským už vešla do dějin a je pověstná, kdo obsadí více vysílacího času, ale krumlovský kastelán mi přišel naprosto usměvavý a v pohodě a říká, pojďte se podívat, říkám, neplatili jsme ani vstupné, teď nechci dráždit, jak se říká, hada bosou nohou, ale ukázal nám to nádherné zámecké divadlo, které patří mezi opravdové skvosty a unikáty. A čím to je, vy jako město tak dotujete zámek, že pan kastelán je lidově řečeno vyzývaný, jako čím to je, že se usmívá, je podezřelý tím, že se dnes usmívá?

Jitka ZIKMUNDOVÁ
--------------------
To máte pravdu a pan doktor Slavko je, já bych řekla, člověk tak od přírody a vždycky, když za ním přijdeme a něco chceme, tak on nám strašlivě vynadá, je hrozně přísnej, ale já jsem mu vždycky moc, moc vděčná a i takto mu děkuji, vždycky vyjde vstříc. A k všem hostům je milý, je to profesionál a je vidět, že má svoji práci rád a teda vy jste řekl, že město dotuje zámek. Omyl, nikoliv. Státní hrad a zámek Český Krumlov je státní, ale je to taková, promiňte mi to přirovnání, výborně fungující fabrika. A já si ještě dovolím jeden takový příměr. Vždycky říkám, kdyby tedy jeho minulí pánové žili, tak určitě by měli radost, protože jeho současná správa zámku jsou dobrými správci, hospodáři.

Pavel KUDRNA, moderátor
--------------------
Což je dobře. Člověk rád slyší takovou věc. Takže naopak, dá se říct, že zámek dotuje Český Krumlov?

Jitka ZIKMUNDOVÁ
--------------------
Tak takhle bych to taky neřekla. Ono to funguje tak, že zámek je tou největší atraktivitou a samozřejmě potom, já si myslím 99 % návštěvníků, sejde do toho podhradí, do města a užívá si města jako takového. Myslím si, že takovým velkým plusem, který Český Krumlov má, je to ta značka, která nám do vínku byla dána, je to to UNESCO. Spoustu lidí se ptá, co vám dává UNESCO. Nic, ani korunu, ale ono nám dalo tu úžasnou značku, která říká, tohle to tady v jižních Čechách v tomto údolíčku je jenom jedno na světě.

Pavel KUDRNA, moderátor
--------------------
Počkejte, jak to, že ani korunu, já tomu teď trošku nerozumím, ale já vím, že právě UNESCO dotuje řadu památek a poskytuje peníze, čili ne?

Jitka ZIKMUNDOVÁ
--------------------
Ne, ne, to je takový jakoby rozšířené mínění, ale opravdu to tak není. UNESCO Český Krumlov dostal jako příspěvek v době povodní v roce 2002 na obnovu. Bylo to v řádu několik tisíců dolarů, byli jsme samozřejmě a jsme za to vděční, ale jinak opravdu je to o tom, a to si je třeba uvědomit, vy máte nějakou hodnotu, ta hodnota dneska je nějakým způsobem oceněna, takto morálně a vy se o ní musíte, měli byste dobře starat, aby zůstala zachována budoucím generacím a právě dává do vínku tu značku, pracujte s ní. Jaksi vydělejte si na tu značku.

Pavel KUDRNA, moderátor
--------------------
Děkujeme. Budeme se držet této rady. A teď schválně, když už tedy jsme v tom zámeckém areálu, jeho nádherná zahrada, konírna nebo jízdárna úžasná stavba, kašna, a když dojdete parkem, dojdete k té pověstné točně, k tomu otáčivému hledišti, které snad nemá obdoby, ale mám pocit, že ani nekončící debaty a diskuse kolem této točny nemají obdoby. Tak, jak to je, zůstane, nezůstane a teď mi řekněte, kdo je pro a kdo je proti?

Jitka ZIKMUNDOVÁ
--------------------
No, tak kdo je pro a proti, to se vždycky těžko odhadne, ono záleží na situaci a zrovna s tou věcí. Nicméně v současné době probíhá petice, nebo taková podpisová akce občanů a tuším, že tam je v tuto chvíli asi 129 tisíc podpisů nebo záznamů za zachování. A jestli se točna bude točit, já si myslím, že ano. Na nejbližší období její Jihočeské divadlo plánuje další sezónu. Od 1. 9. se rozjíždí předprodej na příští sezónu, takže já si myslím, že to příští období otáčko zůstane zachováno.

Pavel KUDRNA, moderátor
--------------------
Poslední zprávy byly, že do konce roku musí zmizet, do konce letošního roku, že musí zmizet?

Jitka ZIKMUNDOVÁ
--------------------
Ono je to, ono je to...

Pavel KUDRNA, moderátor
--------------------
Nebyl to zase takový propagační... víte co, já jsem začal Český Krumlov podezírat, potažmo i divadlo jihočeské, jestli to není reklamní trik. Vzpomeňme na poslední turné velkých hudebních hvězd, to je poslední turné v životě pro to, aby v příštím roce rozjeli nové. Ale návštěvnost a ten účel to splnilo. Není tohle, přiznejte, nějaký reklamní tahák, že ta točna v Českém Krumlově opět končí?

Jitka ZIKMUNDOVÁ
--------------------
Mě to nenapadlo nikdy. Přiznám se vám, že mě to nikdy nenapadlo. Je to spíš taková dlouhá debata a spoustu podepsaných dokumentů a papírů a skutečně datum dokonce tohoto roku někde figuruje. Ale myslím si, že to není realita.

Pavel KUDRNA, moderátor
--------------------
Kdo to může garantovat? Kdo to opravdu rozhodne?

Jitka ZIKMUNDOVÁ
--------------------
Kdo to rozhodne?

Pavel KUDRNA, moderátor
--------------------
No, abychom věděli, když jsme rádi, že se můžeme podívat patrně.

Jitka ZIKMUNDOVÁ
--------------------
Tak asi takový ten prst na spoušti, nebo jak to nám nazvat, by měl například český stát v podobě Národního památkového ústavu, pokud by neprodloužil nájemní smlouvu na pozemek, na kterém točna se točí, ale mám zprávy, že snad, myslím, k tomu už došlo pro ten příští rok.

Pavel KUDRNA, moderátor
--------------------
Zcela soukromě váš názor, myslíte, že ta slavná točna, to otáčivé hlediště je opravdu takovou skvrnou na kráse, vždyť ona je úplně na konci areálu, zámeckého areálu, je schovaná v té přírodě, myslíte, že opravdu je to taková skvrna, kvůli které památkáři a UNESCO a Evropská unie musí tak hlasně harašit zbraněmi?

Jitka ZIKMUNDOVÁ
--------------------
Vy jste se mě zeptal na soukromý názor. Tak já si ho dovolím. Já si myslím, že taková skvrna to není, nicméně si musíme uvědomit, že dva a půl, tři měsíce v roce se točí a pak zbytek roku tam stojí. Nic moc hezkého v té zahradě. No, a za druhé, v současné době je to úžasná kulturní záležitost, nicméně chybí zázemí. Musíme si přiznat, ta zahrada je limit, v té zahradě se nedají vystavět toalety, zařízení pro herce a tak dále. Je to limit a teď je otázka, jak s tímhle tím limitem dál pracovat. Jestli třeba opravdu není alternativa, která nám umožní lépe a s lepším zázemím. Já se třeba na to dívám, tenhle můj pohled je i pohled člověka z cestovního ruchu.

Pavel KUDRNA, moderátor
--------------------
Tak, zajímavá informace pro posluchače, kteří tam zatím nebyli, kteří se chystají. Zdá se, že ještě v příštím roce to bude třeba až ta poslední konečná sezóna. Tak uvidíme, určitě o tom budeme i vysílat. Ale nejenom jak už jste sama řekla, Český Krumlov, Českokrumlovsko je charakteristické tím otáčivým hledištěm, i když asi to napadne každého na tom prvním místě, pak možná na druhém zámek, ale o dalších atraktivitách už se tolik nemluví.

Jitka ZIKMUNDOVÁ
--------------------
No, tak jednou z velkých atraktivit je samotné město a já než jsem sem jela, tak jsem si říkala, tak a teď si to tady projedu a najdu si všechno, co tu máme. A Český Krumlov má spoustu, spoustu expozicí a muzeí a věcí, kam zve návštěvníky i třeba, když je nepříznivější počasí. Pak samozřejmě červen, červenec, srpen, září jsou měsíce, kdy se neustále něco děje. Já mám pocit, že každý den v Českém Krumlově je koncert nebo nějaká akce. Prosím, třináct a půl tisíc obyvatel, takže malé město, nejsme velkoměsto, kde to takhle běžně tepe.

Pavel KUDRNA, moderátor
--------------------
A jak se v létě zvětší ten počet o turisty, o kolik, máte spočítáno, kolik třeba v jednom dni je obyvatel a turistů ve městě?

Jitka ZIKMUNDOVÁ
--------------------
To se velmi těžko spočítá. Jako nejsou brány, kde bychom říkali, ty jsi takový a ty jsi makový, ale vidíme to třeba na parkovištích, kde máme zhruba 500 parkovacích míst pro osobní automobily, která jsou v té špičce kolem třeba desáté, jedenácté hodiny naprosto zaplněná, takže když bych to dala úplně jednoduše, jeden automobil a dva lidi, tak je to třeba do toho historického centra přijde tisícovka lidí v jeden okamžik, ale samozřejmě se to...

Pavel KUDRNA, moderátor
--------------------
V jednu chvíli, kde jsou autobusy, které tam jezdí.

Jitka ZIKMUNDOVÁ
--------------------
Jo, jistě, samozřejmě autobusy, a kde jsou v tom opravdu létě všichni ti vodáci, všichni ti lidé, kteří nám připlují na řece, to je taky obrovská masa lidí.

Pavel KUDRNA, moderátor
--------------------
Jitka Zikmundová, povídáme si o Českém Krumlově, povídáme si o jeho památkách, architektuře, zavítáme i za jeho hranice, teď vám nabídneme písničku. Hned potom zase vraťte, ne vraťte, zůstaňte stále, ale vraťte se k nám do studia, zatím ze záznamu Václav Neckář.

Pavel KUDRNA, moderátor
--------------------
Posloucháte letní cestovatelský speciál Jak to vidí. Putujeme po všech zajímavých místech, ale hlavně po světě, ale ve středu vždy zavítáme do českých kotlin, luhů a hájů a dnes jsme navštívili Českokrumlovsko spolu s Jitkou Zikmundovou, která ho zná jako své boty, dá se to tak říct?

Jitka ZIKMUNDOVÁ
--------------------
Určitě, jsou to moje boty.

Pavel KUDRNA, moderátor
--------------------
A teď mi řekněte, určitě se najde třeba někdo, no, teď budou namátkou jmenovat z Aše, z Chebu, z Telče a řekne, pročpak nejste u nás, pročpak jste nepozvali někoho z našeho města, je také krásné, proč jste pozvali někoho z Českého Krumlova? Tak zkuste to vysvětlit místo mě. Proč si zaslouží Český Krumlov s takovou popularitou, aby ještě byl popularizován?

Jitka ZIKMUNDOVÁ
--------------------
No, to je právě ono, že se říká, ten kdo už je populární, nemělo by se mu pomáhat. Já si myslím, že to není pravda. Já teď budu taková asi hodně tedy, jak bych to řekla, sobecká, ale já říkám, v jižních Čechách Českých Krumlov je opravdu takovým centrem pro turistiku, pro kulturu, České Budějovice se neurazí a České Budějovice mají, je to centrum správní a ekonomické, hospodářské a určitě krásné, zajímavé. Ale Český Krumlov je ideální místo podle mého názoru na pobyt a jakoby takový ten výchozí bod pro to, aby se objevoval krásný region. No, a třeba i ty České Budějovice. Zůstat v Českém Krumlově znamená vybrat si z nabídky zhruba 4,5 tisíc lůžek všech možných kategorií, od pětihvězdičkového hotelu až po cimřičku někde v soukromém domečku za cenu opravdu od pětihvězdičkového hotelu až teda po ten domeček. Zůstat v Českém Krumlově znamená užít si večer báječné atmosféry města, vybrat si některou ze 130 hospůdek nebo restaurací.

Pavel KUDRNA, moderátor
--------------------
Ty jsou úžasné. Já vás nebudu už dál trápit, naopak posluchačům řeknu, že podporujeme řadu míst, a když zůstanu jenom v tomto regionu, tak jsme byli samozřejmě v Třeboni na Rybářských slavnostech, v Českých Budějovicích budeme za týden na Země Živitelce s naším prezentačním stanem, v Nových Hradech, když slavili výročí města, docela nedávno Strakonice, Volary a tak dále. Vlastně v Budějovicích za 14 dní, teď ve Volarech budeme na Slavnostech dřeva. Čili musím říct, že jsme spravedlivý a snažíme se naši pozornost a mediální partnerství samozřejmě rovnoměrně rozvrstvit. Ale pozvěte nás ještě na nějaká zajímavá místa, vždyť tam je tolik zajímavých věcí a muzeí a přírodnin.

Jitka ZIKMUNDOVÁ
--------------------
Takže, jak jsem řekla, když v Českém Krumlově, projít si Český Krumlov a potom vyrazit do okolí. Já jen takhle namátkou, jedna cesta, řekněme, je třeba ta jižní. Klášter Vyšší Brod, jeho úžasná bibliotéka, hrad Rožmberk s bílou paní a opravdu romantický hrad nad řekou. Samotná řeka Vltava pro třeba denní výlet na lodi, kanoi v horském počasí, anebo celá Lipenská přehrada. Pro rodiny s dětmi nádherná vyjížďka na výletních lodích, zhruba hodina a půl po Lipenském jezeře, kdy vidíte i zákoutí. Vy jste říkal, že mám něco říkat nebo nabídnout, co i třeba se běžně se nevidí. Na té lodi pak vidíte zákoutí, že máte pocit, že jste někde v nějaké daleko divočině, daleko od civilizace. Lipno vůbec jako dneska jedna z největších rekreačních oblastí, myslím si, v České republice od adrenalinových sportů, bobová dráha, v zimě lyžování, a je to opravdu 20 minut, 15 minut jízdy od Českého Krumlova. Když bych se podívala na sever, tak nad Českým Krumlovem se tyčí masiv Blanského lesa. Je to chráněná krajinná oblast a nejvyšší horou je hora Kleť - 1083 metrů nad mořem, a to už je sám o osobě úžasný areál nebo úžasná oblast. Na Kleti můžete navštívit hvězdárnu, jedna nejúspěšnějších v České republice v objevování nebezpečných těles pro celou zeměkouli. A můžete vystoupat na nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách a vidět, když se poštěstí, tak Alpy...

Pavel KUDRNA, moderátor
--------------------
A to je kde?

Jitka ZIKMUNDOVÁ
--------------------
To je přímo na vrcholu Kletě.

Pavel KUDRNA, moderátor
--------------------
Mluvíte o té Kleti?

Jitka ZIKMUNDOVÁ
--------------------
Mluvím o té Kleti, ano. Tam přímo na tom vrcholu je kamenná rozhledna a potom, když třeba byste nechtěli dolů lanovkou nebo po svých pěšky, tak si můžete půjčit koloběžky a dostane helmu, rukavice, koloběžku a zhruba hodinu trvá trasa sjezd dolů do Českého Krumlova a stojí to zhruba asi 180 korun na osobu.

Pavel KUDRNA, moderátor
--------------------
Já jsem využil něčeho podobného, ale to bylo z Pusteven a než nám stačili vysvětlit a vybavit, tak jsem popadl koloběžku a musím říct, že jsem upaloval až do Frenštátu na té koloběžce. Ovšem vzhledem k tomu, že jsem neměl ani chránič, ani přilbu, jel jsem nějak rychle, tak jsem poznal i krásná zákoutí příkopů musím říct, takže člověk musí být opatrný, když vyvíjí aktivity podobného typu. Já se ještě zastavím u muzeí v Českém Krumlově, protože i o těch se občas mluví na náměstí.

Jitka ZIKMUNDOVÁ
--------------------
Na náměstí, pod náměstím, já bych chtěla zmínit regionální muzeum, to je takové to muzeum, které ukazuje město, jeho historii, kraj jeho historii. Teď tedy muzeum se rekonstruuje, ale já si dovolím už pozvat. Město Český Krumlov slaví v letošním roce 700 let od první písemné zmínky jako město a pro příští rok, protože letos probíhá ta rekonstrukce v muzeum, plánujeme výstavu právě o sedmisetleté historii města a všichni návštěvníci budou mít možnost vidět originál této listiny. Další takovou prestižní galerií s mezinárodním ohlasem, návštěvníci nebo posluchači možná znají i z médií jiných, je Egon Schiele Art Centrum. Je to galerie vystavující moderní umění a třeba teď je to takový hodně zajímavý. Máme ruské období, ruský rok je to, je to ruský politický plakát. Můžete tam třeba vidět kodex socialistického člověka. Zajímavé záležitosti.

Pavel KUDRNA, moderátor
--------------------
Ano, mluv pravdu a já nevím.

Jitka ZIKMUNDOVÁ
--------------------
A pak je to samozřejmě celá řada dalších.

Pavel KUDRNA, moderátor
--------------------
A vy jste schváleně vynechala, já jsem čekal, že to řekněte, všichni jsme potenciálními sadisty, muzeum Tortury.

Jitka ZIKMUNDOVÁ
--------------------
Ano, teď jsem chtěla pokračovat.

Pavel KUDRNA, moderátor
--------------------
Tam to krásně úpí už u vchodu.

Jitka ZIKMUNDOVÁ
--------------------
Tam to úpí a úpí to, když se vyjde ven a je moc oblíbená záležitost. Muzeum voskových figurín je také u nás, ale třeba i muzeum stavebních řemesel. To je taková ta, jak se říká, malá fajnová záležitost. A pak novinka, a to ještě mi, prosím, dovolte, abych řekla, a to je Fotoateliér muzeum Seidel, kde je, jednak je to krásná budova jako jediná z jaksi vil v renesančním městě, taková ta vila dvacátého století minulého, tedy dvacátých let minulého století a je to svědek života v tom našem regionu.

Pavel KUDRNA, moderátor
--------------------
Ono, když to člověk poslouchá, tak to není na jeden den návštěva Českého Krumlova a okolí. To je skutečně alespoň týden v pohodě, i ty hospůdky, které k tomu samozřejmě patří na břehu řeky, aby člověk viděl nejenom ty vodáky, aby viděl na hrad, ani viděl na tu nádhernou architekturu v centru města. Ale možná máme ještě minutu a půl, řada zajímavých akcí do konce prázdnin se koná, tak vyberte něco a pozvěte nás konkrétně, abychom věděli, kdy se tam třeba ještě podívat.

Jitka ZIKMUNDOVÁ
--------------------
Tak kdo by stihl tenhle víkend, tak je závěrečný koncert mezinárodního hudebního festivalu v sobotu pražská komorní filharmonie a Kyril Rodin a Antonín Dvořák a violonchelový koncert. Potom přichází září a září je u nás bohaté a hned druhý víkend 12. 9. Den s handicapem. Zveme všechny návštěvníky handicapované, kteří se do některých míst prostě nedostanou, protože Český Krumlov je takový jako je a středověký, ale my jim pomáháme, aby se dostali. Potom využít určitě den památek, mezinárodní den památek, a to se právě otevírají prostory, které normálně nejsou přístupné třeba na státním hradu a zámku renesančního.

Pavel KUDRNA, moderátor
--------------------
A datum?

Jitka ZIKMUNDOVÁ
--------------------
To je všechno 12. 9. sobota, no a samozřejmě Svatováclavské slavnosti poslední víkend svatý Václav, třeba Noc otevřených galerií a muzeí. Báječná příležitost projít všechny galerie a muzea zdarma.

Pavel KUDRNA, moderátor
--------------------
Zastavíme se určitě soukromě a pevně věřím, že i s naším prezentačním stanem Českého rozhlasu 2 Praha, s naším výletním. Co vy na to v některé z dalších sezón?

Jitka ZIKMUNDOVÁ
--------------------
Budu se těšit, budeme ctí.

Pavel KUDRNA, moderátor
--------------------
Já taky. Jitka Zikmundová z Českého Krumlova. Děkuji za návštěvu, mějte se krásně, šťastnou cestu domů. Prohlédněte si tady Prahu s jejími zákoutími, rozhlas, který je po rekonstrukci, stará budova v novém hávu. Děkuji za návštěvu a na shledanou.

Jitka ZIKMUNDOVÁ
--------------------
Děkuji za pozvání. Na shledanou.


Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

autor: pku
Spustit audio