Přemýšlel jsem, jaký mám průšvih. Místo toho přišla nabídka moderovat Události, vzpomíná novinář Josef Kvasnička

11. březen 2024

Dvacet sedm let byl zpravodajem ve Zlínském kraji. Pak přišla nabídka moderovat Události. Josef Kvasnička chtěl být novinářem už v patnácti letech. Během své pracovní kariéry musel překonat těžkou nemoc, která mu vzala část čelisti, a absolvoval 11 operací, z nichž jedna byla experimentální. Jak se vracel do běžného života? A jak mu pomohla cesta do Santiaga de Compostela?

„Ve Zlíně jsem byl známý v rámci jedné komunity. Události jsou něco jiného. Někdy je pestrá už cesta do Prahy. Někdo přijde a řekne, že mě sleduje. Jednou na mě pán čekal na chodbičce před toaletou a strávili jsme povídáním hodinu cesty. Na závěr mi dal los pro štěstí.“

Nabídka na moderování Událostí přišla nečekaně. „Najednou mi zavolal Michal Kubal, šéfredaktor zpravodajství, že by se mnou chtěli mluvit. Já si dva týdny lámal hlavu, jestli jsem neudělal nějaký průšvih. Když přišli s nabídkou, tak jsem zalapal po dechu, protože bych si na to nevsadil. Možná chtěli vzkázat i kolegům v krajích, že taková šance může potkat kohokoliv z nich.“

V pravé čelisti mám štěp z kyčle

Když bylo Josefu Kvasničkovi třicet let, přišlo mu do života onkologické onemocnění. „Operační zákrok byl razantní. Přijel jsem do Prahy a dozvěděl se, že mi vezmou čtvrtinu pusy a pak se uvidí. Nemusel jsem ani podstoupit chemoterapii. Pak jsem měl 11 operací, abych měl obličej alespoň trochu symetrický. Na místě pravé čelisti mám štěp z kyčle.“

Jedna z těch 11 operací byla průkopnická. Dokonce z ní vznikla reportáž. „Hledal se způsob, jak spojit kost novou s kostí starou. Titanové řetízky vždycky praskly. Nechali jsme to dva roky, najednou mi zavolali a řekli, že by měli řešení. Nahradit kov plastem vyrobeným na míru. Vznikla z toho reportáž a já jsem si pak udělal představu, jak to probíhalo. Nejhorší byl měsíc na tekuté stravě. Mixovaný řízek s bramborovou kaší není nic moc.“

autoři: Tereza Kostková , zk

Související