Posilovny vás před špatným držením těla nezachrání! Moderní rehabilitace člověka vrací k pohybovým vzorům dítěte
Slyšíte to pořád dokola: stres a málo pohybu může za bolesti pohybového aparátu. Dá se říct, že se postupně vzdalujeme svému tělu. Jak se k němu zase vrátit, vám poradí primář Centra pohybové medicíny Vítězslav Hradil.
Když jsme se narodili, měli jsme různé automatické pohyby. Moderní rehabilitace se k těmto pohybům vrací.
„Každé malé dítě se chová podle pohybového vzorce zakódovaného v mozku. My se člověka snažíme vrátit ke vzorům tří-, šesti- nebo devítiměsíčního dítěte. Ty ještě nejsou zaneseny balastem nošení tašek na ramenech nebo sezením ve školních lavicích,“ vysvětluje Václav Hradil.
Fitka nepomohou
Navíc přestáváme mít široké spektrum pohybových aktivit. A v posilovnách a fitness centrech se soustředíme jen na některé svaly.
„Velmi důležitá je například bránice,“ připomíná Hradil. „Je to jediný vodorovný sval v těle. Kromě dýchání má přímý vliv na bederní svaly.“
Pohybová medicína se kromě bránice nově soustředí také na malé svaly, které stojí za pohybem obratů. „O nich jsme dřív vůbec nevěděli.“
Jak správně sedět u počítače a jakou mít k tomu židli? Klikněte na video!
Bolest zad a zamilovanost
Za bolestí zad stojí až z 60 % psychika. „Úzkost nebo radost není jen psychický proces. Vyvolává řadu chemických reakcí v organismu. Vylučují se negativní i pozitivní látky a ty mají vliv na celé tělo.“
Zamilovanost a jí vyprodukované látky v našem těle vydrží až dva roky. Stejně tak ale i negativní emoce, jako je třeba úmrtí v rodině.
Rehabilitace v 21. století
Osobnosti jako Ludmila Mojžíšová, Vladimír Janda nebo zejména Pavel Kolář, který se zaměřuje na sportovce, naprosto změnili přístup k rehabilitaci.
Péče o dřív narozené děti
Velkou změnou prošla rehabilitace i u péče dětí, zejména těch dříve narozených. „Tyto děti dřív umíraly. Dnes se dožívají dospělého věku. Dřív se o nich říkalo, že špatně chodí. Často mají poruchu motorického učení.“
Proč by měl rehabilitační lékař spolupracovat s lékaři dalších oborů? Uslyšíte v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.