Pomoc přes kontinenty
Kambodža je jedna z nejchudších zemí Asie. V odlehlých venkovských oblastech žije pětina lidí pod hranicí chudoby. Mezi dětmi do pěti let je dokonce 40% podvýživa. Lidé se zde potýkají se špatně dostupnou zdravotní péčí.
Charita do venkovských oblastí v provincii Takeo vozí české doktory. Ti školí své kambodžské kolegy formou klasických přednášek, nebo tím, že jim ukazují své dovednosti v praxi. Jako první přijela do Takea odbornice na zobrazovací metody ze Zlína Martina Lattová.
„Jeden z prvních pokojů, který jsem viděla, byl pooperační. Leželo tam tuším kolem 10 lidí a s nimi dav příbuzných. Na zemi celkem nepořádek. Leželo tam kde co, mezitím pacienti, tu a tam nějaká infuze,“ vzpomíná lékařka na svou první návštěvu v okresní nemocnici v Kirivongu.
Pomoc, která je vidět
V celé Kambodži je pro 15 milionů lidí jen několik specializovaných očních nemocnic. V zemi nevidí přes 72 000 lidí. Vysoká je i míra slepoty v provincii Takeo, která leží jen 70 km od hlavního města. V drtivé části případů se přitom jedná o triviální neoperovaný šedý zákal. Navíc téměř nikdo z trpících poruchami zraku nemá možnost nosit brýle.
Nevěřit svým očím. Odhadnout množství od oka. Oko do duše okno. Opatruj to jako oko v hlavě... Oči jsou důležité. Pořekadla v češtině to dokazují. V jihovýchodní Asii je to ale jinak.
Jedno ze dvou míst, kde se šedý zákal operuje, je Oční nemocnice v Takeu. Podporuje ji také česká nezisková organizace Charita ČR. Tato klinika kromě operací a diagnostiky nabízí také školení např. učitelů a zástupců místních samospráv, jak rozpoznat oční vady.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.