Pomoc přes kontinenty

9. červen 2018
Lidé ve vesnicích jsou často chudí

Kambodža je jedna z nejchudších zemí Asie. V odlehlých venkovských oblastech žije pětina lidí pod hranicí chudoby. Mezi dětmi do pěti let je dokonce 40% podvýživa. Lidé se zde potýkají se špatně dostupnou zdravotní péčí.

Charita do venkovských oblastí v provincii Takeo vozí české doktory. Ti školí své kambodžské kolegy formou klasických přednášek, nebo tím, že jim ukazují své dovednosti v praxi. Jako první přijela do Takea odbornice na zobrazovací metody ze Zlína Martina Lattová.

„Jeden z prvních pokojů, který jsem viděla, byl pooperační. Leželo tam tuším kolem 10 lidí a s nimi dav příbuzných. Na zemi celkem nepořádek. Leželo tam kde co, mezitím pacienti, tu a tam nějaká infuze,“ vzpomíná lékařka na svou první návštěvu v okresní nemocnici v Kirivongu.

Debata nad rentgenovými snímky

Pomoc, která je vidět

V celé Kambodži je pro 15 milionů lidí jen několik specializovaných očních nemocnic. V zemi nevidí přes 72 000 lidí. Vysoká je i míra slepoty v provincii Takeo, která leží jen 70 km od hlavního města. V drtivé části případů se přitom jedná o triviální neoperovaný šedý zákal. Navíc téměř nikdo z trpících poruchami zraku nemá možnost nosit brýle.


Nevěřit svým očím. Odhadnout množství od oka. Oko do duše okno. Opatruj to jako oko v hlavě... Oči jsou důležité. Pořekadla v češtině to dokazují. V jihovýchodní Asii je to ale jinak.

Jedno ze dvou míst, kde se šedý zákal operuje, je Oční nemocnice v Takeu. Podporuje ji také česká nezisková organizace Charita ČR. Tato klinika kromě operací a diagnostiky nabízí také školení např. učitelů a zástupců místních samospráv, jak rozpoznat oční vady.

Oční klinika v Takeu školí učitele
Spustit audio
autoři: Lenka Svobodová , Magdaléna Trusinová