Polární Prstem po mapě s Petrem Horkým. Známý cestovatel vyrazil na Antarktidu

Přehrát celý seriál (10 z 10 dílů)
1. díl: „Jedu na jih k moři.“ Polárník Petr Horký odjíždí na Antarktidu
2. díl: Co je cílem expedice? Petr Horký a klimatolog Kamil Láska z polární stanice na Ostrově krále Jiřího
3. díl: Jak se léčí na Antarktidě? S lékařem výpravy Bronislavem Stiborem
4. díl: Podaří se expedici Petra Vacziho přesunout na Mendelovu polární stanici?
5. díl: Jak se po zimě oživuje polární stanice? Prozradí František Vorel, technik Mendelovy polární stanice
6. díl: „Na Antarktidu se nikdy nepřipravíte dokonale,“ poznamenává biolog Miloš Barták ke své šestnácté expedici na ledový kontinent
7. díl: Jak ovlivňují antarktické výzkumy život Evropě? A jací mikrobi na Antarktidě žijí? Odpovídá biolog Jan Kollár
8. díl: O objevování nových mikroorganismů s taxonomem Pavlem Švecem
9. díl: Jak polárníci prožívali izolaci od okolního mediálního světa? Petr Horký se vrací z Antarktidy
10. díl: „Základní body byly splněny,“ shrnuje antarktickou výpravu její vedoucí Petr Vaczi. Poslechněte si bonusové rozhovory s vědci a vědkyní
Moderátor, cestovatel a dokumentarista se připojil k expedici českých vědců, aby o jejich práci na 16 000 km vzdálené Mendelově polární stanici natočil film. I vy můžete být u toho. Užijte si mrazivou pustinu a její příběhy pěkně z tepla domova. Polární Prstem po mapě s Petrem Horkým poslouchejte každý čtvrtek v 15:30 na Dvojce. Moderuje Iva Bendová a Mirek Vaňura.
Jak je to se změnou klimatu a ozónovou dírou? Jak se objevuje život na místech, z nichž ustoupily ledovce? Jaké nové druhy mikroorganismů bílý kontinent skrývá? Jaká je geologie Antarktidy? To je jen zlomek otázek, na které hledají čeští vědci odpovědi. Na Mendelovu polární stanici se s nimi letos vypravil i cestovatel, dokumentarista a náš rozhlasový kolega Petr Horký, který na místě sbírá materiál pro svůj nový dokumentární film.
„Chci se věnovat tomu, jak vypadá život na stanici, ale hlavním tématem je pro mě komunikace vědy – české vědy. Chtěl bych vysvětlit, jaké jsou přímé dopady vědeckých objevů v Antarktidě na naše životy,“ svěřil se se svým záměrem.
Česká vědecká stanice Johanna Gregora Mendela se nachází v Antarktidě na pobřeží ostrova Jamese Rosse. Založil ji polárník Pavel Prošek. Slavnostně byla otevřena v únoru 2007, čímž se Česko stalo 26. zemí s vlastní vědeckou základnou na kontinentu. Stanice je majetkem brněnské Masarykovy univerzity a vědci na ní tráví každoročně pět až devět týdnů v období od prosince do března, kdy na jižní polokouli panuje antarktické léto. Letošní expedice vyrazila 24. ledna 2024.
Petr Horký na místě provádí i vlastní průzkum. S Alicí Němcovou Tejkalovou, vedoucí katedry žurnalistiky na IKSŽ Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, totiž spolupracuje na projektu, který zkoumá vliv omezeného přístupu ke zpravodajství na spokojené prožívání každodennosti. Zajímá Vás třeba, jak někteří polárníci prožívali izolaci od okolního mediálního světa a jak (těžce) se mnozí vraceli pod každodenní mediální „palbu“?
Poslouchejte každý čtvrtek od 15:30 na Dvojce nebo zpětně na našem webu a v aplikaci mujRozhlas.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.