Petr Pan a Wendy. Pohádkový příběh o nesmrtelné dětské duši, která dřímá v každém z nás
Petr Pan chce zůstat navěky dítětem. Žije v Zemi Nezemi, kde spolu se Ztraceňáky a vílou Zvoněnkou podniká jedno dobrodružství za druhým, přátelí se s mořskými pannami nebo bojuje proti pirátům v čele s kapitánem Hákem. Každý večer také tajně v jednm londýnském dětském pokoji poslouchá pohádky, které paní Darlingová vypráví svým třem dětem. Seznámí se s nejstarší Wendy a pozve ji i její bratry do Země Nezemě. Jak dlouho ale lze utíkat před zodpovědností i před sebou samým?
Na legendární příběh skotského spisovatele J. M. Barrieho se režiséři a zároveň autoři rozhlasové dramatizace Kristýna Jankovcová a Adam Svozil rozhodli podívat komornější optikou: „Bez možnosti vizuální opory bychom se v četných dobrodružných epizodách začali ztrácet. V tom mají výhodu filmové adaptace, které naopak této kvality naplno využívají.“
Jen úzký výsek předlohy
„V souvislosti s rozhlasovým formátem jsme si museli zvolit opravdu jen úzký výsek z předlohy. Středobodem dění a pojítkem mezi realitou a pohádkovým světem je pro nás postava Wendy. Oproti mnohým zpracováním nám přišlo zajímavější zastihnout hlavní hrdinku na prahu dětství. V citlivém období dospívání, kdy je vše nové krásné i smutné zároveň.“
„Skrze její vztah s Petrem komunikujeme téma zodpovědnosti, obecné složitosti mezilidských vztahů a nostalgie po mizejícím dětství.“ Pro oba režiséry bylo důležité, aby oba představitelé hlavních rolí pojali své postavy především civilně. Záměrem totiž bylo přiblížit hrdiny současnému posluchači a trochu je zbavit romantického závoje.
Komika i existenciální rozměr
„Wendy Anny Kameníkové má v sobě takovou zvláštní dětskou obhroublost i dívčí křehkost, a v obou polohách působí velmi přirozeně. Jan Hofman zase dobře zpřítomňuje Petrovo floutkovství a nedospělost, které jsou často i zdrojem komiky. Zároveň se dokáže vcítit do momentů, kdy je Petr ztracený a zranitelný, což dodává postavě existenciální rozměr, jež si zaslouží,“ vysvětuje Jankovcová.
V obecnější rovině je v Barrieho příběhu uloženo poselství o potřebě blízkosti, bezpečí a lásky, kterou si zaslouží nejen všechny děti, ale každý z nás. Proto je pohádka určená pro celou rodinu a každý si v příběhu najde to své.
Další hry, četby a pohádky poslouchejte živě na Dvojce a po odvysílání ještě po dobu čtyř týdnů online – na webu dvojka.rozhlas.cz nebo v aplikaci mujRozhlas. Rozhlasové hry i audioknihy jsou k poslechu zdarma, není možné je stáhnout. Některé tituly najdete v prodeji na CD nebo ke stažení v mp3 na webu Radioteka.cz.
Související
-
Malý velký Paleček. Hvězdně obsazená pohádka o tom, že i malí se mohou stát velkými
Paleček prý byl maličký akorát, pro svou dobu i do pohádky. Na motivy pohádky Jana Wericha pro rozhlas napsala Helena Sýkorová.
-
Matěj Samec: Ty jo, Pinocchio! O dlouhém nosu, dobrém srdci a talentu v hrdle
Kterak z hádky, jak správně začít vyprávění, vznikla pohádka, jež visí ve vzduchu a odmítá dopadnout.
-
Nejlepší audioknihy zdarma, o kterých jste určitě nevěděli. Krimi, komedie i audio pohádky pro děti
Hledáte, co poslouchat v autě, k práci, při běhání anebo na dobrou noc? Vybíráme pro vás to nejlepší z mluveného slova dostupného zdarma.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.