Petr Janda chce před fanoušky pořád předstupovat s něčím novým. „Nemám rád, když se dožužlává repertoár“
O doby, kdy se Olympic jmenoval Karkulka už uplynulo hezkých pár desetiletí. Přesto tady pořád je a pořád fanoušky baví. Možná proto, že muzika a koncerty baví i samotné muzikanty a především jejich frontmana Djanga alias Petra Jandu.
„Mě dělá šťastným, když si zapnu kytaru a jen si tam brnknu a ve sluchátkách slyším, jak mi to hraje. Až tenhle pocit mít nebudu, tak to zabalím.“
Bačkorový signál
Hudba je pro Petra Jandu synonymem štěstí, krásy a pohody. „Prostě mi dělá strašně dobře. Proto se v tom snažím pokračovat, co to jde. Jakmile tohle zmizí, tak bude signál k tomu, abych řekl: Tak už dost! Nasadíme bačkory a budeme koukat doma na televizi.“
Olympic, nekonečný příběh
Málokterá kapela u nás se drží na výsluní přes 50 let. Je to zřejmě tím, že pořád přichází před fanoušky s něčím novým. „Nemám rád, když se dožužlává repertoár.“ Jinými slovy, když kapela hraje léta pořád stejný repertoár. „To prostě nechci.“
Chcete slyšet nový song Olympicu? Klikněte na video!
I proto pro fanoušky přichystali tři nová CD: Souhvězdí šílenců, Souhvězdí drsňáků a Souhvězdí romantiků. Tím se počet alb Olympicu zaokrouhlil na 20.
Krást nemusí
Petru Jandovi nová alba nedala moc práce. „Skládání mi jde pořád lehce. Složil jsem asi tisíc písní a nestalo se mi, že bych sám sebe vykrádal. Mám v hlavě takovou kartotéku.“
Jejich vydání považuje za klíčové. „Jinak se neposuneš ani o píď. Takže si musíš uvědomit, že je to sice prodělek, ale situace tě k tomu donutí.“ Kromě toho musí mít fanoušci pořád důvod chodit na koncerty.
Krize?
Hudební průmysl se v poslední době sice odrazil ode dna, ale pocit krize má Petr Janda pořád. „Ten pocit tady je a vychází z toho, že není zásadní proud, kudy by se to mělo ubírat. Je to roztěkaný, nejsou žádný kapely, který by dávaly něco, co je nový a co by tu muziku mohly posunout. Zdá se, že rock and roll je vyčerpanej, že všechny cesty byly vyzkoušený a tu novou cestu pořád všichni hledáme. Zatím jsme ji nenašli a obávám se, že ji nenajdeme. Takže jsme pořád v období, které bych nazval krizí.“
Dětskou kaší byla muzika
Petra Jandu a jeho dva bratry doma krmili muzikou. V šesti letech začínal v rozhlasovém sboru. „Výchova hraje zásadní roli. Tatínek hrál na housle a maminka na piano. Naši nám jako dětem koncertovali.“ On sám hrál na housle. Pak se ale vrhl na Elvise a to už byl jen kousek k tomu, aby tatínkovi oznámil, že klasickou hudbu už hrát nebude.
Jsou vůči rockerům nějaké předsudky? Nelituje někdy své otevřenosti? Jak se mu daří zvládat roli tatínka a dědečka? Více uslyšíte v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.