Petr Jahoda: Nejsem hrdý na to, že jsem člověk

7. květen 2017
Petr Jahoda

Když se poprvé setkal s lidmi z doby kamenné, sedl si na zem, ne překvapením, ale protože doufal, že sedícímu člověku nikdo neublíží. Od té chvíle uplynulo dvacet let a cestovatel Petr Jahoda se za domorodci na Papuu vrací pravidelně.

Jeho nejoblíbenějším kmenem jsou nejdivočejší a nejdrsnější Kombajové, za kterými jezdí pravidelně a má mezi nimi dobré přátele. „Tak jako u nás nosíme na návštěvu víno a brambůrky, na Papui je slušnost darovat tabák. Kouří tam i děti, a to třeba už od tří let,“ popisuje své zkušenosti Petr Jahoda, vyučený strojař, kterého ale tento obor nikdy nebavil. „V továrně jsem si připadal jako jedna ze součástek stroje. A to nebylo nic pro mne,“ vzpomíná.

Domorodce musíte respektovat

Při svých cestách za přírodními národy celého světa dospěl Petr Jahoda k zajímavému poznání: „Nejsem hrdý na to, že jsem člověk, protože to je tvor, který žije na úkor všech ostatních.“ A pokud by vás zajímalo, jak nejlépe vyjít s domorodci, i na to má zkušený cestovatel radu: „Musíte je mít rádi a respektovat je,“ říká s tím, že když se vrací domů z cest, nejvíc se těší na teplou sprchu a studené pivo.

Poslechněte si pořad ze záznamu v Archivu pořadů.

Petr Jahoda a Jitka Novotná
Spustit audio
autor: Filip Lukeš