Petr Havlíček: Dneska je výživa absolutní džungle. Informace samy sebe vyvracejí. Já nechci, aby lidi řešili kraviny
Taky jsem byl takovej vůl a tlačil jednu teorii, říká výživový poradce známý z pořadu Jste to, co jíte. Dnes nestojí ani za teorií pěti jídel denně ani nepřeceňuje svačinu. A na zhubnutí do plavek podle něj stačí každý sám.
„Méně žrát a chlastat, ale více běhat,“ říká hejtman z Haškova Švejka. „To je řešení následků. Je potřeba se ptát, proč ten člověk tak žere a chlastá a nehýbe se,“ upozorňuje výživový poradce Petr Havlíček.
Nový seriál Správná porce Petra Havlíčka poslouchejte každý čtvrtek po 8:15 na Dvojce. „Nechceme, aby se lidi stresovali jídlem a řešili kraviny.“
„Největší problém je, že sami sebe odsouváme do pozadí kvůli životnímu stylu, který jsme si vybrali. Žijeme v době, která je vysoce materiální, málo zážitková. Výkon je největším měřítkem lidské ceny. Nevychováváme ani jsme nebyli vychováváni k tomu, abychom si sami sebe vážili.“
Výživové teorie se popírají
A život vám neusnadňují ani nejnovější poznatky. „Dneska je výživa absolutní džungle, ale absolutní, kde informace samy sebe vyvracejí. I oficiální autority přehodnocují některé teze. Co platilo před 20 lety, se dneska potichu opouští nebo halasně neguje,“ popisuje.
Na zhubnutí do plavek stačí člověk sám. Pokud se smíří s těmi následky, že po těch plavkách bude zase o kousíček těžší.
„Před 30 lety tu byla omezená nabídka. Byl tu jen jeden názor, takže nebyl problém se v tom zorientovat ani pro nespecialisty.“ Kudy podle něj vede cesta z dnešního chaosu? „Zdravý selský rozum. Ale kolik z nás ho má a dokáže ho poslouchat?“
Výživa, pohyb, odpočinek, psychika
Havlíček vnímá životní styl jako skládanku čtyř oblastí: výživa, pohyb, odpočinek, psychika. „Všechny ty čtyři věci jsou navzájem provázané. Když se jedna rozpadne, začnou se rozpadat i ostatní.“ V čem dělají lidé největší chybu?
„Zapomínáme často na odpočinek. Největší chybu ale děláme v tom, že si neumíme definovat, kdo jsme, co jsme a co vlastně chceme. Žijeme podle nějaké šablony, kterou nám někdo předhazuje. Auto musí být takové, práce taková, oblečení tohle, takový typ postavy, takový byt…“ vypočítává.
Nepodřizujte se době!
„Všechno přizpůsobujeme požadavkům doby a ne sebe. To první a základní, aby se člověk začal sám o sebe starat, je zachovat se jako krizový manažer ve firmě. Když se vám firma potácí, nestačí vrazit peníze do marketingu, nasadit dietu,“ vysvětluje přirovnání.
„Vy se musíte zahrabat do účetních knih a do pochopení firmy. Zjistit její slabiny, kde je ten problém. Teprve až odstraníte příčiny, můžete začít efektivně odstraňovat následky. Tohle není na hodinu. Někdy je potřeba jít hluboko do dětství.“
Bezlepková dieta a raw strava
Z módní vlny raw stravy nebo současného tématu bezlepkové diety byste si podle Havlíčka měli vzít to podstatné. „Zamyslet se nad tím, že se lepkem zbytečně zatěžuje. Většina lidí je schopná mít pšenici v pěti jídlech denně, což nikdy nebývalo,“ připomíná.
„Pokud nejste celiak, stačí přemýšlet nad tím, že existují i jiné obiloviny. A stejné je to u raw stravy. Začít přemýšlet o tom, že určitý podíl stravy by neměl být jak tepelně, tak hlavně technologicky zpracovaný potravinářským průmyslem. Jde tady zase jen o uplatňování selského rozumu.“
5 jídel denně se nikdy nejedlo
Překvapivě není příznivcem teorie pěti jídel denně. „V minulosti se člověk nikdy nestravoval pravidelně pěti jídly. Lidé pracovali manuálně, od rána do večera a navíc se ta práce řídila ještě podle ročního období, kdy v létě se pracovalo víc a v zimě se odpočívalo,“ popisuje.
„Systém pěti jídel je přizpůsoben hektickému životnímu stylu a duševní práci, která má jiné čerpání energie. Každému ale vyhovuje něco jiného. Záleží i na biorytmu, jestli je člověk skřivan nebo sova. A někomu prostě tři jídla denně vyhovují. Jsou přirozenější i pro trávicí trakt.“
Nepřeceňujte svačinu!
„Člověk by měl jíst, až když je žaludek prázdný a připravený zpracovat další jídlo. Neplňte ho neustále. To je tak si ho jednou totálně zničit. Musíte prostě uvažovat. Když si v poledne dáte řízek s bramborovým salátem, vaše trávení bude mít do večera co dělat. Protože tam je poměrně dost masa a tuků, které trávení prodlužují.“
A když si dáte salát nebo noky s lososem? „Ryba je zpracovaná za tři hodiny, takže po třech hodinách si můžete dát svačinu. A pokud nejste vrcholoví sportovci, měla by ta svačina být malá. Nám ta energie při duševní práci prostě nedojde. Na to je náš organismus dostatečně inteligentní.“
Taky jsem byl vůl
„Vím, že celá řada kolegů je až fanaticky přesvědčená o svých systémech a pravdách a o tom, že výživa je alfa a omega životní spokojenosti člověka. Před 10 lety jsem byl taky takovej vůl a tlačil jsem nějaký dogmatický názor,“ směje se Havlíček.
A jaké má sám nejoblíbenější jídlo? „Prohřešuju se a nikdy neodolám uheráku. Když ho vidím nakrájený na stole, jsem jak slintající pes. Ale nevyčítám si to. Užívám si to. Rád si dám salát i svíčkovou. Anebo tatarák. Prostě já si to jídlo rád užívám.“
Petr Havlíček (vpravo) s Jiřím Holoubkem. Každý čtvrtek po 8:15 můžete ale Havlíčka slyšet s Janem Kovaříkem v seriálu Správná porce. „Jde nám v něm o to, aby se lidi přestali jídlem stresovat. Aby se zamysleli nad tím, jestli se náhodou nehoní až příliš a neřeší kraviny, protože je řeší Máňa odvedle. Jestli jim náhodou k životu a spokojenosti nestačí něco jiného a menšího.“
Jak se stravovat při chemoterapii? A jak při diabetu? Může být vegan výživový poradce? Poslechněte si ze záznamu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka