Pavel Taussig: Film Pyšná princezna měl mít své pokračování s pracovním názvem Pyšná princezna královnou
„V knížce Český biják jsem sepsal osudy a historii známých i méně známých českých filmů. Popsána je zde geneze obsazování herců do jednotlivých rolí i zásahy tehdejší cenzury,“ láká filmový historik
Pavel Taussig se osobně znal s mnoha lidmi, kteří se neodmyslitelně zapsali do dějin české kinematografie. Jeho kamarádem byl i Bořivoj Zeman. „Velmi rád na něj vzpomínám. Byl to skromný a vtipný člověk. Jezdil jsem s ním na besedy s diváky po celé republice. Jednou se paní zeptala, zda i on někdy obsazoval herečky do rolí tzv. přes postel. Bořivoj Zeman na to odpověděl, že on se vždy choval charakterně. S herečkou se vyspal a pak ji neobsadil.“
Pyšná princezna a její pokračování
Dodnes velmi oblíbený film Pyšná princezna, právě zmiňovaného režiséra Bořivoje Zemana, prý málem nespatřila světlo světa. „Psal se rok 1952 a na poslední chvíli chtěl někdo z tehdejší nomenklatury projekt zastavit s tím, že přece nebudeme popularizovat krále, představitele poraženeckého feudálního řádu. Filmaři naštěstí dostali nápad a tak jen kvůli cenzorům působí král Miroslav v počátku filmu inkognito, v roli zahradníka. Jen díky této změně, tedy že i král pracuje, to nakonec mohli natočit.“
Film v letošním roce slaví již 60 let, jeho hlavní hrdinka, princezna Krasomila, tedy Alena Vránová, své 80. narozeniny. Pyšná princezna měla mít i své druhé pokračování. „Podařilo se mi najít schválený natáčecí plán z roku 1971, nazvaný Pyšná princezna královnou. Podle scénáře se Krasomila vdala za Miroslava, měli spolu dospívající dceru, která se zamilovala do zahradníka. Pak se řeší, zda neurozeného přijmout do královské rodiny nebo ne. Co je zajímavé, že to měl být tak trochu horor, neboť princezna se ráda toulala po hřbitovech a vše mělo být trochu tajemné. Ale proč se to nakonec nenatočilo, to opravdu nevím.“
Další nerealizované filmy
Ostatně, nerealizovaných projektů je v české kinematografii opravdu hodně. „Na tři připravované filmy připadá jen jeden opravdu natočený. Já tomu říkám odvrácená strana měsíce naší kinematografie. O tyto filmy jsme bohužel jednou provždy přišli. Jen kolik filmů mělo vzniknout s Janem Werichem, a to v době začínající kolem roku 1930. Měl to být Robinson s Werichem a Voskovcem, Oldřich Lipský s ním připravoval Gullivera a další desítky námětů."
Dvojrole Stelly Zázvorkové
Pavel Taussig vzpomínal i na nedožité narozeniny hereckých velikánů jakými byli Stella Zázvorková, Josef Kemr nebo Miloš Kopecký. Měli něco společného? „Kromě toho, že byli Zázvorková a Kopecký manželé, tak se samozřejmě velmi často potkávali v českých komediích. Všichni tři měli ale výrazný herecký přesah i do dramatického žánru.“
„Nepochopitelné bylo zejména to, jak se na veřejnosti projevovala Stella. Znala několik cizích jazyků, ráda v nich četla knihy, byla velmi vzdělnou ženou. Přitom na veřejnosti se stylizovala do rolí pavlačových a bodrých žen z lidu. Také byla jednou z vynikajících hereckých partnerek právě Jana Wericha, který si ji velmi považoval. Dokonce řekl, že máme jen tři komičky: Stellu Zázvorkovou, Ivu Janžurovou a Jiřinu Bohdalovou.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka