Pavel Molek: Švédská cena míru. Viktor Preiss jako Jan Amos Komenský

15. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Švédská cena míru

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Komorní drama k výročí Komenského úmrtí i bělohorských událostí. S Viktorem Preissem, Františkem Němcem a Klárou Suchou.  Poslouchejte do 12. prosince 2020.

Účinkují: Viktor Preiss, František Němec, Klára Suchá, Michal Zelenka
Napsal: Pavel Molek
Dramaturgie: Klára Novotná, odborná spolupráce Vladimír Urbánek
Zvukový mistr: Radek Veselý
Hudba: Kryštof Marek
Režie: Dimitrij Dudík
Premiéra: 15. 11. 2020

Je brzké zářijové ráno roku 1646. Evropa se probouzí do dalšího dne vleklé a vyčerpávající války. Konflikt nesený náboženskou nesmiřitelností mezi katolíky a protestanty se stal obludnou, komplikovanou hrou o politickou nadvládu na kontinentu. Ranním Stockholmem přijíždí do královského paláce biskup Jednoty bratrské, učitel a exulant Jan Amos Komenský, aby tam složil účty ze své práce ve švédských službách říšskému kancléři hraběti Axelu Oxenstiernovi a především švédské královně Kristýně.

Před čtyřmi lety získal Komenský útočiště ve Švédy spravovaném pruském městě Elbinku a k němu čtyři sta imperiálů ročně a pomoc pro České bratry za to, že pro Švédsko vytvoří učebnice a kompletní školskou reformu.

Čtěte také

Ale říšský kancléř je s dosavadními výsledky práce nespokojený. Nemůže přehlédnout, že více času než metodice vzdělávání, věnuje pedagog své myšlence pansofie a také protestantské politice. Trpkost a obavy ale cítí i Komenský. Tuší, že švédská válečná politika míří k míru, jenž ovšem nepočítá s bodem pro něj nejdůležitějším – svobodou vyznání pro Čechy.

Královna má pro Komenského slabost

Nezbývá, než upnout všechny naděje k rozhovoru s královnou. Na rozhodnutích téhle mladé bystré ženy, dcery a následnice krále Gustava Adolfa II., závisí dnes do značné míry další osud Evropy, životy tisíců obyvatel nejen švédského království.

Královna Kristýna

Kristýna má pro Komenského slabost – obdivuje jeho rozhled a vzdělání, sleduje s úctou i jeho pansofické snahy, touží, aby se tenhle vážený a moudrý muž stal jejím osobním učitelem. On však, k jejím překvapení, využije královskou nabídku pro nečekanou podmínku – stane se Kristýniným učitelem a mentorem, pokud královna povede válku tak dlouho, než se do mírových smluv podaří doplnit náboženskou svobodu pro Čechy. Jak má panovnice volit mezi dávným slibem, vyšší spravedlností a krutostí války, která denně připravuje o životy nevinné? Kde je pravda a na čí straně je Bůh?

Autor Pavel Molek staví tři protagonisty své komorní hry do nelehkých a proměnlivých vzájemných vztahů a spolu s nimi klade otázky, které jsou spojeny nejen s klíčovými okamžiky naší historie, ale mají svou váhu a palčivost i dnes. Zápas o to, jakou cenu je možné a správné zaplatit za mír, rozehrávají Kristýna Kláry Suché, Jan Amos Komenský v podání Viktora Preisse a František Němec jako hrabě Oxenstierna.

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc ještě týden po odvysílání on-line zdarma na portálu mujRozhlas. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení nebo jako podcast na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související