Pavel Molek: Švédská cena míru. Komorní drama s Viktorem Preissem v roli Jana Amose Komenského
Rozhlasová hra zastihuje českého teologa a myslitele v severském exilu během audienci u královny Kristýny. Panovnice musí volit mezi dávným slibem, vyšší spravedlností a krutostí války. Kde je pravda a na čí straně je Bůh? Zápas o to, jakou cenu je možné a správné zaplatit za mír, rozehrávají královna Klára Suchá, Viktor Preiss jako Komenský a František Němec v roli hrabě Oxenstierny. Hru uvádíme k 430. výročí narození Jana Amose Komenského, které si připomínáme 28. března.
Brzké zářijové ráno roku 1646. Evropa se probouzí do dalšího dne vleklé a vyčerpávající války. Konflikt nesený náboženskou nesmiřitelností mezi katolíky a protestanty se stal obludnou, komplikovanou hrou o politickou nadvládu na kontinentu. Ranním Stockholmem přijíždí do královského paláce biskup Jednoty bratrské, učitel a exulant Jan Amos Komenský. Říšskému kancléři hraběti Axelu Oxenstiernovi a švédské královně Kristýně tam má složit účty ze své práce ve švédských službách.
Atmosféra trpkosti a obav
Před čtyřmi lety získal Komenský útočiště ve Švédy spravovaném pruském městě Elbinku a k němu čtyři sta imperiálů ročně a pomoc pro České bratry. Za to má pro Švédsko vytvořit učebnice a kompletní školskou reformu. Říšský kancléř ovšem není s dosavadními výsledky Komenského práce spokojený.
Nemůže přehlédnout, že více času než metodice vzdělávání, věnuje pedagog své myšlence pansofie a protestantské politice. Trpkost a obavy ale cítí i Komenský. Tuší, že švédská válečná politika míří k míru, který ale nepočítá s bodem pro něj nejdůležitějším – svobodou vyznání pro Čechy.
Královna má pro Komenského slabost
Nezbývá než upnout všechny naděje k rozhovoru s královnou. Na rozhodnutích téhle mladé bystré ženy, dcery a následnice krále Gustava Adolfa II., závisí dnes do značné míry další osud Evropy, životy tisíců obyvatel nejen švédského království.
Kristýna má pro Komenského slabost – obdivuje jeho rozhled a vzdělání, sleduje s úctou i jeho pansofické snahy, touží, aby se tenhle vážený a moudrý muž stal jejím osobním učitelem. On však, k jejím překvapení, využije královskou nabídku pro nečekanou podmínku – stane se Kristýniným učitelem a mentorem, pokud královna povede válku tak dlouho, než se do mírových smluv podaří doplnit náboženskou svobodu pro Čechy. Jak má panovnice volit mezi dávným slibem, vyšší spravedlností a krutostí války, která denně připravuje o životy nevinné? Kde je pravda a na čí straně je Bůh?
Kupujte na Radioteka.cz
Autor Pavel Molek staví tři protagonisty své komorní hry do nelehkých a proměnlivých vzájemných vztahů a spolu s nimi klade otázky, které jsou spojeny nejen s klíčovými okamžiky naší historie, ale mají svou váhu a palčivost i dnes. Zápas o to, jakou cenu je možné a správné zaplatit za mír, rozehrávají Kristýna Kláry Suché, Jan Amos Komenský v podání Viktora Preisse a František Němec jako hrabě Oxenstierna.
Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc ještě týden po odvysílání on-line zdarma na portálu mujRozhlas. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení nebo jako podcast na webu Radioteka.cz.
Související
-
J. A. Komenský: Kdo byl učitelem Učitele národů?
Jak je možné, že muž z jihovýchodní Moravy dosáhl během 17. století mezinárodního věhlasu? Z jakého prostředí pocházel? Kdo ho učil? A kdo motivoval?
-
Úžasné životy: Jan Amos Komenský podle Alfreda Strejčka
Duchovní souznění a propojení životních příběhů může překlenout staletí. Právě tak je to v případě herce Alfreda Strejčka, kterého celý život fascinuje Jan Amos Komenský.
-
KVÍZ: Je na Rembrandtově obrazu Komenský, nebo ne? Co všechno o Janu Amosovi víte?
Připomínáme si 430 let od narození Jana Amose Komenského. V sobotu na Dvojce odvysíláme hru s Viktorem Preissem v roli Komenského. Co o učiteli národů víte? Otestujte se.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka