Pavel Molek: Švédská cena míru. Komorní drama s Viktorem Preissem v roli Jana Amose Komenského

2. duben 2022

Rozhlasová hra zastihuje českého teologa a myslitele v severském exilu během audienci u královny Kristýny. Panovnice musí volit mezi dávným slibem, vyšší spravedlností a krutostí války. Kde je pravda a na čí straně je Bůh? Zápas o to, jakou cenu je možné a správné zaplatit za mír, rozehrávají královna Klára Suchá, Viktor Preiss jako Komenský a František Němec v roli hrabě Oxenstierny. Hru uvádíme k 430. výročí narození Jana Amose Komenského, které si připomínáme 28. března.

Osoby a obsazení: Viktor Preiss (Jan Amos Komenský), František Němec (hrabě Oxenstierna), Klára Suchá (královna), Michal Zelenka (lokaj)
Napsal: Pavel Molek
Dramaturgie: Klára Novotná, odborná spolupráce Vladimír Urbánek
Zvukový mistr: Radek Veselý
Hudba: Kryštof Marek
Režie: Dimitrij Dudík
Premiéra: 15. 11. 2020

Brzké zářijové ráno roku 1646. Evropa se probouzí do dalšího dne vleklé a vyčerpávající války. Konflikt nesený náboženskou nesmiřitelností mezi katolíky a protestanty se stal obludnou, komplikovanou hrou o politickou nadvládu na kontinentu. Ranním Stockholmem přijíždí do královského paláce biskup Jednoty bratrské, učitel a exulant Jan Amos Komenský. Říšskému kancléři hraběti Axelu Oxenstiernovi a švédské královně Kristýně tam má složit účty ze své práce ve švédských službách.

Atmosféra trpkosti a obav

Hrabě Axel Oxenstierna

Před čtyřmi lety získal Komenský útočiště ve Švédy spravovaném pruském městě Elbinku a k němu čtyři sta imperiálů ročně a pomoc pro České bratry. Za to má pro Švédsko vytvořit učebnice a kompletní školskou reformu. Říšský kancléř ovšem není s dosavadními výsledky Komenského práce spokojený.

Nemůže přehlédnout, že více času než metodice vzdělávání, věnuje pedagog své myšlence pansofie a protestantské politice. Trpkost a obavy ale cítí i Komenský. Tuší, že švédská válečná politika míří k míru, který ale nepočítá s bodem pro něj nejdůležitějším – svobodou vyznání pro Čechy.

Královna má pro Komenského slabost

Nezbývá než upnout všechny naděje k rozhovoru s královnou. Na rozhodnutích téhle mladé bystré ženy, dcery a následnice krále Gustava Adolfa II., závisí dnes do značné míry další osud Evropy, životy tisíců obyvatel nejen švédského království.

Královna Kristýna

Kristýna má pro Komenského slabost – obdivuje jeho rozhled a vzdělání, sleduje s úctou i jeho pansofické snahy, touží, aby se tenhle vážený a moudrý muž stal jejím osobním učitelem. On však, k jejím překvapení, využije královskou nabídku pro nečekanou podmínku – stane se Kristýniným učitelem a mentorem, pokud královna povede válku tak dlouho, než se do mírových smluv podaří doplnit náboženskou svobodu pro Čechy. Jak má panovnice volit mezi dávným slibem, vyšší spravedlností a krutostí války, která denně připravuje o životy nevinné? Kde je pravda a na čí straně je Bůh?

Kupujte na Radioteka.cz

Autor Pavel Molek staví tři protagonisty své komorní hry do nelehkých a proměnlivých vzájemných vztahů a spolu s nimi klade otázky, které jsou spojeny nejen s klíčovými okamžiky naší historie, ale mají svou váhu a palčivost i dnes. Zápas o to, jakou cenu je možné a správné zaplatit za mír, rozehrávají Kristýna Kláry Suché, Jan Amos Komenský v podání Viktora Preisse a František Němec jako hrabě Oxenstierna.

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc ještě týden po odvysílání on-line zdarma na portálu mujRozhlas. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení nebo jako podcast na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.