Ondra

Příjmení Ondra je jasné, vzniklo z domácké podoby rodného jména Ondřej, tedy Ondra. To je jméno řeckého původu (Andreas) a znamená „mužný“, „statný“, „odvážný“. Podle biblického podání měl být sv. Ondřej první, kdo uvěřil v Kristovo poslání, a také vůbec první učedník, který se k němu přidal. Kromě něj uctívá katolická církev ještě dalších pět svatých téhož jména. Stejnou etymologii jako příjmení Ondra má například příjmení Onderka nebo Ondráček (tedy „malý Ondřej“), do stejné kategorie spadají i všechna podobná příjmení s tzv. protetickým V-, tj. Vondra, Vondráček apod. V současnosti u nás žije 1921 nositelů příjmení Ondra, nejvíce jich najdete v Brně a Uherském Hradišti.

Použitá literatura:
D. Moldanová, Naše příjmení, Praha 2010, s. 130; A. Kotík, Naše příjmení, Praha 1894, s. 28; M. Majtán, Naše priezviská, Bratislava 2014, s. 27; J. Beneš, O českých příjmeních, Praha 1962, s. 59; M. Knappová, Jak se bude vaše dítě jmenovat?, Praha 2010, s. 248 (Ondřej)

autor: Žaneta Dvořáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.