Ochránci údolí

16. září 2012

Manželé Alena a Karel Crhonkovi se před lety přestěhovali z rodného Prostějovska na severní Moravu. Koupili domek v malé osadě Drozdovská Pila v údolí řeky Březné a ten se stal jejich druhým domovem. Okolní krajinu lidská činnost do té doby příliš nepoznamenala a udržely se v ní ještě stopy romantiky starých časů, kdy se tam sjížděli trampové z Brna i Prahy. Alena a Karel Crhonkovi se snaží, aby si krajina ponechala svou nedotčenost i nadále. Jejich aktivity sahají od ochrany porostů bledulí jarních po pořádání petičních akcí proti větrným elektrárnám.

Údolí Březné sice získalo v 90. letech statut přírodního parku, to je však nejnižší ochranná kategorie a neplynou z ní žádná přísná omezení pro průmysl nebo výstavbu. V údolí přitom hnízdí černí čápi a rostou některé vzácné rostliny. Alena a Karel Crhonkovi svou snahou ukazují, že tam, kde nestačí zákon, ledacos zvládnou i obyčejní lidé, pokud jim nechybí odvaha a odhodlání.

Připravila Marie Štěrbová. Dramaturgie Lenka Svobodová, režie Yvona Žertová, mistr zvuku Roman Špála.

autor: Marie Štěrbová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.