Nový týden jsme začali s Osamělými večery Dory N.

Osamělé večery Dory N. v Divadle Pod Palmovkou; v hlavní roli: Marta Sovová
Osamělé večery Dory N. v Divadle Pod Palmovkou; v hlavní roli: Marta Sovová

Dvě zajímavé osobnosti navštívily Dvojku po pondělní 11:00 hodině. Přivítali jsme totiž vedoucí zahraničního vysílání Českého rozhlasu Milenu Štráfeldovou a herečku Martu Sovovou.

Milena Štráfeldová se už řadu let věnuje mapování osudů českých krajů a exulantů ve světě, ale zaujal ji osud spisovatelky Boženy Němcové. Právě 4. února si připomínáme výročí jejího narození, a tak přijde řeč i na divadelní hru, jejíž autorkou je právě ona. Hra se jmenuje Osamělé večery Dory N. a věnuje se v ní dceři Boženy Němcové. Ve studiu jsme proto uvítali i herečku Martu Sovovou, která hraje v této hře hlavní roli.


Osamělé večery Dory N.
Monodrama o životě slavné spisovatelky Theodora Wilhelma Rozálie Němcová (1841 – 1920), které doma říkali Dora nebo téžBohdanka, byla v pořadí třetím ze čtyř dětí Boženy Němcové. Přestože od dětství trpěla tuberkulózou mízních uzlin, lidově nazývanou krticemi, přežila o mnoho let všechny tři bratry. Samotářská a uzavřená bytost se celý život vyhýbala oslavám své matky a k výpovědi o jejím životě ji přiměl jičínský profesor Lelek až v r. 1912.
zdroj: osamelevecerydoryn