Novinářka Lenka Klicperová: „Co je hazard a co už ne, to vnímá každý jinak“

6. březen 2013
Lenka Klicperová

Naším dnešním (6. března) hostem byla Lenka Klicperová, šéfredaktorka časopisu Lidé a Země.

Je reportérkou v "první linii". Učitelka dějepisu Lenka Klicperová nevydržela u své původní profese příliš dlouho a zcela se oddala touze po cestování a dálných krajinách. Začínala jako redaktorka MF Dnes a v současné době působí již devět let na pozici šéfredaktorky časopisu Lidé a Země. Právě z produkce o. s. Hemisféra, které L. Klicperová spolu zakládala, vznikl i mezinárodně oceňovaný dokument Slzy Konga, ve kterém je divákovy předkládáno utrpení žen třetího světa, a to v té nejsyrovější podobě.

Správný okamžik je otázkou života a smrti

Reportáže L. Klicperové obsáhly opravdu značnou část pro nás odlehlého světa. S objektivem fotoaparátu navštívila např. Angolu, Namíbii, Nigerii, Tanzanii, Etiopii, Mali, Kongo, ale také Irák nebo Afghánistán. Její fotografie jsme v nedávné době mohli vidět např. na výstavě o Nigeru: „Já nejsem příznivcem žádného velkého teoretizování, takže jsem si fotografování potřebovala vyzkoušet v praxi. To nejdůležitější ve fotografii je podle mě najít ten správný okamžik a umět vystihnout ideální kompozici.“ Ovšem získat zkušenosti v krizových oblastech si často může vyžádat daň nejvyšší. Jak se tedy na prostředí, ve kterém jde často o život, kvalitně připravit? „Částečně je to o citu. Vědět, kdy může odkrytý fotoaparát způsobit velké komplikace a druhou nezbytnou složkou je mít dobré informace o místní situaci.“

Slzy Konga

Kongo patří k těm méně stabilním zemím, které na africkém kontinentě nalezneme. L. Klicperové se podařilo do země dorazit právě ve chvíli, kdy docházelo k evakuaci mezinárodních pozorovatelů.
I přes hrozící rizika se ovšem rozhodla pokračovat ve sběru materiálu pro již zmíněný, a dlouho odkládaný dokument, Slzy Konga: „Nevím zda se moje počínání dá označit přímo slovem hazard. Každý má hranici toho, co ještě považuje za bezpečné, různě nastavenou. My to tedy riskli a vznikl z toho, podle mého názoru, hodně zajímavý materiál.“

Lenka Klicperová / Králové gerewolu z Nigeru

Dobrodružná nátura, cestovatelka nebo novinářka?

Kam se L. Klicperová sama řadí? Je cestovatelka nebo novinářka? „Cestovatel je pro mě někdo, kdo cestuje po vybrané zemi a zjišťuje o ní co nejvíce možných informací. S tím se nemohu úplně ztotožnit.“ Nejvhodnější označení pro L. Klicperovou by tedy prý bylo novinářka. Vypravuje se vždy za konkrétním tématem a netouží po tom cestovat od východu k západu za místním folklorem. Nejdelší její výprava trvala jeden měsíc, přípravné fáze ale dovedou prý zabrat i rok: „Nejde dorazit na místo a teprve pak se rozhodovat, co udělám. Musím vědět komu mám zavolat a kam se vydat.“ Díky důkladným přípravám se novinářce podařilo dokonce hovořit s jednou z manželek nechvalně známého generála Josepha Konyho, i s jeho osobním strážcem. Unikátní materiál je také zachycen v reportáži "Zabij, nebo budeš zabit! Příběhy dětských vojáků," který se odehrává v Ugandě a nalezneme jej na portálu Lidé a Země.

Více v přiloženém audio záznamu na začátku článku...

Spustit audio
autor: Jan Sklenář