Novinářka Lenka Klicperová: Co je hazard a co už ne, to vnímá každý jinak
Je reportérkou v první linii. Učitelka dějepisu Lenka Klicperová nevydržela u své původní profese příliš dlouho a zcela se oddala touze po cestování a dálných krajinách.
„Cestovatel je pro mě někdo, kdo cestuje po vybrané zemi a zjišťuje o ní co nejvíce možných informací. S tím se nemohu úplně ztotožnit,“ říká žena, která sama sebe považuje především za novinářku.
Vypravuje se vždy za konkrétním tématem. Nejdelší její výprava trvala měsíc. Přípravná fáze ale může zabrat i rok: „Nejde dorazit na místo a teprve pak se rozhodovat, co udělám. Musím vědět, komu mám zavolat a kam se vydat.“
Reportáže Lenky Klicperové obsáhly opravdu značnou část pro nás odlehlého světa. S objektivem fotoaparátu navštívila Angolu, Namíbii, Nigerii, Tanzanii, Etiopii, Mali, Kongo, ale také Irák nebo Afghánistán.
Nejsem příznivcem teoretizování
Její fotografie jste v nedávné době mohli vidět na výstavě o Nigeru. „Já nejsem příznivcem žádného velkého teoretizování, takže jsem si fotografování potřebovala vyzkoušet v praxi. To nejdůležitější ve fotografii je podle mě najít ten správný okamžik a umět vystihnout ideální kompozici.“
Ovšem získat zkušenosti v krizových oblastech si často může vyžádat daň nejvyšší. Jak se tedy na prostředí, ve kterém jde často o život, kvalitně připravit? „Částečně je to o citu. Vědět, kdy může odkrytý fotoaparát způsobit velké komplikace. Druhou nezbytnou složkou je mít dobré informace o místní situaci.“
Slzy Konga
Kongo patří k těm méně stabilním zemím, které na africkém kontinentě naleznete. Klicperové se podařilo do země dorazit právě ve chvíli, kdy docházelo k evakuaci mezinárodních pozorovatelů.
I přes hrozící rizika se ovšem rozhodla pokračovat ve sběru materiálu pro dokument Slzy Konga. „Nevím zda se moje počínání dá označit přímo slovem hazard. Každý má hranici toho, co ještě považuje za bezpečné, různě nastavenou. My to tedy riskli a vznikl z toho, podle mého názoru, hodně zajímavý materiál.“
Díky důkladným přípravám se novinářce podařilo dokonce hovořit s jednou z manželek nechvalně známého generála Josepha Konyho, i s jeho osobním strážcem. Unikátní materiál je také zachycen v reportáži "Zabij, nebo budeš zabit! Příběhy dětských vojáků," který se odehrává v Ugandě a nalezneme jej na portálu Lidé a Země.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.