Nové Staré pověsti české 2 aneb Pražská jízda Aloisie Jiráskové. Nově převyprávěné pověsti pro celou rodinu

3. březen 2024

Rok se s rokem sešel a my jsme znovu na návštěvě u spisovatele Karla Jiráska. Zase prožívá autorskou krizi – i když tentokrát ne tvůrčí, spíš časovou. Napište něco kloudného, když se vaší malé dceři klubou zoubky a trochu spí jen v kočárku na procházce.

Účinkují: Jan Dolanský, Klára Suchá, Jaromír Meduna, Petr Vršek, Ivana Machalová, Martin Matejka, Jakub Folvačný, Petr Vodička, Jan Vondráček, Václav Vašák, Kamil Halbich, Hynek Chmelař, Václav Rašilov, Matěj Převrátil, Marek Lambora, Veronika Lazorčáková, Hanuš Bor, Ondřej Brousek, Lucie Polišenská, Richard Fiala, Jiří Panzner, Vanda Hybnerová, Jaroslav Satoranský a další
Napsal: Petr Vodička
Dramaturgie: Renata Venclová
Režie: Petr Vodička
Premiéra: 3. 3. 2024

Jenže Praotec Čech už nechce dál čekat. Zbývá tolik příběhů a postav ze Starých pověstí českých, které Karel Jirásek slíbil převyprávět a připomenout. Kdo dnes ví, jak to bylo s pyšným Křesomyslem, odbojným Horymírem a jeho věrným Šemíkem? Jak dlouhá a strastiplná byla cesta knížete Bruncvíka, z níž do českého znaku přivezl lva? Jaká odměna čekala na tvůrce staroměstského orloje mistra Hanuše? A jaké kousky předváděl kouzelník Žito svému králi Václavu IV.?

Praha plná legend

Petr Vodička, úspěšný rozhlasový autor i režisér, podruhé vybírá z knihy Staré pověsti české Aloise Jiráska. Svého hrdinu, spisovatele Karla Jiráska, poslal na opravdu divokou jízdu Prahou, která je dodnes plná legend a příběhů. Stačí se jen zastavit, naslouchat a postavy z dávných časů už si vás najdou.

Petr Vodička, režisér a herec

V prvním díle Nové staré pověsti české aneb Návštěva u Jirásků, který byl na Dvojce uveden v minulém roce, se Petr Vodička věnoval pověstem O Čechovi, O Krokovi a jeho dcerách, O Bivoji, O Libuši, O Přemyslovi a nakonec Dívčí válku.

Další hry, četby a pohádky poslouchejte živě na Dvojce a po odvysílání ještě po dobu čtyř týdnů online – na webu dvojka.rozhlas.cz nebo v aplikaci mujRozhlas. Rozhlasové hry i audioknihy jsou k poslechu zdarma, není možné je stáhnout. Některé tituly najdete v prodeji na CD nebo ke stažení v mp3 na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.