Český vesmír. Je reálné vyslat do vesmíru dalšího Čecha?
Česká republika je od roku 2008 členem Evropské kosmické agentury. Firmy tak mají možnost se zapojit do struktur kosmického průmyslu. Jak tuto příležitost využívají?
1. díl: Vesmírný průmysl
Rodinný start-up manželů Dudových chce k rozjezdu své firmy využít dvě nejmodernější technologie dneška. Superpřesná satelitní data a šifrovací technologii blockchain. Jejich prostřednictvím chtějí nabízet to, co mají lidé nejraději. Slevy.
Dále poznáme studentky Vávrovy, které z panelového domu na pražském sídlišti provádí experiment na oběžné dráze Země. Vzdělávací programy Evropské kosmické agentury umožňují dětem získat představu o vesmírném výzkumu a vývoji. Holky a kluci poznávají vesmír v praxi. Programují, experimentují.
2. díl: Náš člověk ve vesmíru
V roce 2020 činil český příspěvek rozpočtu ESA 59,5 milionu eur. Tyto peníze fungují jako vstupenka do klubu špičkových technologií.
Prvním člověkem ve vesmíru byl Vladimír Remek. Je reálné poslání dalšího Čecha do vesmíru? Je to hodně drahé. Zatím se o to nepokoušíme. Stálo by to za to?
Dokuseriál vypráví skutečné příběhy na pokračování a jejich prostřednictvím zkoumá vybrané společenské fenomény. Každý měsíc se věnuje jednomu tématu. Poslouchejte pravidelně každou neděli v 18:30 na stanici Český rozhlas Dvojka.
Související
-
Proč není obyvatelná Venuše? Expedice za dobyvateli vesmíru
Rok 2020 je bohatý na novinky v kosmonautice, ať už jde o sondy k Měsíci, Marsu i ke Slunci a premiéry několika raket. Hned na třech významných projektech se podílejí Češi.
-
Jiří Grygar: Během mého života se otevřelo do vesmíru velké množství nových oken
V Česku asi není známějšího astronoma a popularizátora vědy, než jakým je Jiří Grygar. I díky souhře okolností ale nakonec mohl otvírat okna vesmíru dokořán.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.