Jiří Grygar: Během mého života se otevřelo do vesmíru velké množství nových oken

13. srpen 2018

V Česku asi není známějšího astronoma a popularizátora vědy, než jakým je Jiří Grygar. Cesta k astronomii ale nebyla jednoduchá. I díky souhře okolností ale nakonec mohl otvírat okna vesmíru dokořán.

„Začínal jsem studovat obecnou fyziku v Brně, kde byla jako jeden z hlavních oborů. Obor astronomie ale zanikl dříve, než jsem na něj mohl nastoupit v druhé polovině studia. Musel jsem se tedy pokusit přestoupit z univerzity na univerzitu, což v té době bylo byrokraticky nesmírně těžké. Dodatečně jsem slyšel, že to byla shoda okolností,“ říká Grygar začátcích svého studia astronomie.

Grygar je znám díky pořadu Okna vesmíru dokořán. A podobná okna podle svých slov otvírá dál. A mnohem víc. „Představte si, že vyjdete na petřínskou rozhlednu a všechna okna budou zakryta lepenkou. Jen jedno by mělo úzkou škvírku a tou byste se mohl dívat na Prahu. To byste z Prahy moc neviděl. Během mého aktivního života v astronomii se ale postupně lepenka ze všech oken sundala. Teď se navíc objevilo okno gravitačních vln a to je jako kdybychom vyšli ještě o patro výš a dívali se z jiného úhlu.“

autoři: Vladimír Komárek , jra
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.