Nevraživost vůči Havlovi je tady normální, říká Magda Vášáryová
Proč si nerozuměla s režisérem Františkem Vláčilem? Proč už se jí nechce mluvit o filmech? A co mohou ženy přinést do politiky? Rozhovor s političkou, která kdysi hrávala.
Normální život Magdy Vášáryové? „Nikdy jsem si třeba v únoru nekoupila zájezd k moři. Jako herečka jsem nikdy neměla víkend. V tomhle smyslu žiju jiný život, ale nepovažuju to za něco výjimečného. Já zkrátka takhle žiju celý život,“ krčí rameny herečka, politička a diplomatka v jednom.
Herečka už nejsem
O filmech dnes ale poskytuje jen krátké rozhovory. „27 let nehraji a hrála jsem 26. Ale je zajímavé, že čím déle nehraju, tím víc se mi vynořují vzpomínky na lidi, které jsem potkala.“
Točila se skvělými režiséry: Evaldem Schormem, Jaromilem Jirešem či Františkem Vláčilem. „Ale ten nebyl moc komunikativní. Navíc, neměla jsem ráda rum, takže to byl velký problém.“
Vídeňská diplomatka za zdí
Když byla diplomatkou ve Vídni, nikdo ji tam jako herečku neznal. „My jsme pořád kulturně tak oddělení! Těch 40 let železné opony, i té kulturní, která ještě pořád tady je, způsobilo, že ve Vídni můžu přejít klidně ulici a nikdo mě tam nepozná.“
Na post velvyslankyně ve Vídni si ji tehdy z pochopitelných důvodů vybral Václav Havel. „Jsem germanistka a mluvím několika jazyky. A on potřeboval člověka, kterému důvěřuje. Znal mě od mých 16 let.“ Měla ho prý velmi ráda, i když se dost hádali. „On byl totiž tvrdohlavý. A já taky,“ vysvětluje.
To, že na Havla po jeho smrti část společnosti nevraží, je podle ní normální. „Čím je země menší, čím je provinčnější, tím větší je tlak na to, aby někdo nevyčníval. Ale není potřeba si toho všímat. Václav Havel má svoji bustu v americkém Kongresu a to už se nezmění.“
Řekněte to za nás
Do politiky vstoupila, i když sama říká, že je to mužský sport. Žen je ale v politice podle ní potřeba proto, že mají jiný životní příběh. „Bereme na sebe jinou zodpovědnost. Máme jiný vztah k mladé generaci, protože ji vychováváme,“ argumentuje.
V diplomacii a politice považovala zpočátku herectví za přítěž. „Lidé mě vnímali jako tu princeznu a to není moc dobré.“ Nicméně časem se to zlomilo a teď ji těší, když ji lidé na ulici zastavují. Často s prosbou, aby řekla nahlas, co si myslí. „Dnes se mi to v ulicích Prahy stalo dvakrát.“
Kdy vyjde kniha o jejím doplomatickém působení? Co ji přitahuje na politice? Měli by se mladí o politiku zajímat? Více uslyšíte v Archivu pořadů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.