Není lump jako lump. Obyčejná loupež v libeňském pekařství se v roce 1927 vymkla z rukou

Vypadalo to idylicky. Místo činu vonělo čerstvými rohlíky a lupiči s sebou měli technickou novinku. Vraždit rozhodně nebylo v plánu. Další skutečný případ skutečného rady Vacátka.

Účinkují: Robert Tyleček, Adam Ernest, Kajetán Písařovic, Václav Šanda, Ladislav Karda, Lukáš Král, Jan Vlasák, Radek Zima
Vypráví: Miloš Vaněček
Připravila: Bronislava Janečková
Zvukový mistr: Tomáš Gsöllhofer
Hudba: Petr Šplíchal
Režie: Jaroslav Kodeš
Premiéra: 29. 9. 2021

Dva pražští strážníci Václav Honzátko a Antonín Lump byli právě na své pravidelné obchůzce. Jejich služebním okrskem byla Libeň. Netušili, že se schyluje k případu, o kterém už za několik hodin vyjdou v novinách články s palcovými titulky.

Trojice kriminálních živlů Antonín Pokorný, Jaroslav Pánek a František Bureš se tentokrát rozhodla vyloupit kasu libeňského pekařství na Královské třídě. Využít chtěli znalostí jednoho z nich, který pro pekaře Braunera kdysi pracoval. A také novinku – ruční kotoučovou brusku. S ní mělo být otevření kasy hračka.

Statečný pekař

Nedomysleli ale, že řezání plechu flexou není zrovna tichou záležitostí. A tak je překvapil sám pekař Brauner v nočním úboru. Při obraně svého živobytí projevil mimořádnou statečnost a jeho křik přivolal i nedalekou četnickou hlídku. Nikdo ale netušil, že jsou lumpové ozbrojeni. 

Při nevydařené přestřelce zůstalo na místě tělo nadstrážmistra Antonína Lumpa. Zloději utekli do polí kolem Palmovky. Případu se ihned ujali detektivové Bezpečnostního oddělení pověstné čtyřky pod vedením vrchního policejního rady Josefa Vaňáska. K vyšetřování byl přizván také policejní rada Rudolf Böhm z komisařství v Libni.

KUPUJTE NA RADIOTEKA.CZ

Z výslechu svědků na místě činu a z popisu pekaře Braunera, který na kole jednoho z lupičů neohroženě pronásledoval, byl zjištěn popis pachatelů. Přesně seděl na nechvalně známého libeňského kasaře Antonína Pokorného a jeho partu.

Co zachránilo život druhému četníkovi Václavu Honzátkovi? Jakou metodu výslechu se detektivové rozhodli využít? A jakou dohru měl případ u soudu?

autoři: Bronislava Janečková , opa
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.