Není lump jako lump. Obyčejná loupež v libeňském pekařství se v roce 1927 vymkla z rukou
Vypadalo to idylicky. Místo činu vonělo čerstvými rohlíky a lupiči s sebou měli technickou novinku. Vraždit rozhodně nebylo v plánu. Další skutečný případ skutečného rady Vacátka.
Dva pražští strážníci Václav Honzátko a Antonín Lump byli právě na své pravidelné obchůzce. Jejich služebním okrskem byla Libeň. Netušili, že se schyluje k případu, o kterém už za několik hodin vyjdou v novinách články s palcovými titulky.
Trojice kriminálních živlů Antonín Pokorný, Jaroslav Pánek a František Bureš se tentokrát rozhodla vyloupit kasu libeňského pekařství na Královské třídě. Využít chtěli znalostí jednoho z nich, který pro pekaře Braunera kdysi pracoval. A také novinku – ruční kotoučovou brusku. S ní mělo být otevření kasy hračka.
Statečný pekař
Nedomysleli ale, že řezání plechu flexou není zrovna tichou záležitostí. A tak je překvapil sám pekař Brauner v nočním úboru. Při obraně svého živobytí projevil mimořádnou statečnost a jeho křik přivolal i nedalekou četnickou hlídku. Nikdo ale netušil, že jsou lumpové ozbrojeni.
Při nevydařené přestřelce zůstalo na místě tělo nadstrážmistra Antonína Lumpa. Zloději utekli do polí kolem Palmovky. Případu se ihned ujali detektivové Bezpečnostního oddělení pověstné čtyřky pod vedením vrchního policejního rady Josefa Vaňáska. K vyšetřování byl přizván také policejní rada Rudolf Böhm z komisařství v Libni.
KUPUJTE NA RADIOTEKA.CZ
Z výslechu svědků na místě činu a z popisu pekaře Braunera, který na kole jednoho z lupičů neohroženě pronásledoval, byl zjištěn popis pachatelů. Přesně seděl na nechvalně známého libeňského kasaře Antonína Pokorného a jeho partu.
Co zachránilo život druhému četníkovi Václavu Honzátkovi? Jakou metodu výslechu se detektivové rozhodli využít? A jakou dohru měl případ u soudu?
Související
-
Mistr podvodník. Skutečného radu Vacátka ale nepřevezl
Seznam jeho falešných jmen je úctyhodný. Dokázal podvést a obrat desítky lidí. Prokázal skvělé herecké nadání, když se mu podařilo podvést i policii.
-
Krádež v občanské záložně. Případ podivuhodné soudržnosti obyvatel s několikrát trestanými lupiči
Případ z roku 1926 není jen prachobyčejná loupež. Představuje i hlubokou sociální sondu do života lidí na malém dělnickém předměstí. Svědčí o snaze držet při sobě.
-
Záhada zavřeného vagonu. Skutečný kriminální případ „rady Vacátka“ z roku 1919
Situace na československé železnici po první světové válce byla dramatická. Skupiny zlodějů s revolvery plenily v noci celé soupravy. Byli velmi vynalézaví a kradli...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.