Nemáme rádi své hrdiny, protože nás převyšují. Rádi setrváváme v průměru, říká Jiří Padevět

16. březen 2015

Byl zeměměřičem, vydavatelem a knihkupcem. V roli spisovatele se všechny tyto profese snoubí. Má lásku ke krajině a místům, do kterých se snaží zasadit konkrétní historickou událost.

Knihy ředitele nakladatelství Academia Jiřího Padevěta jsou historickými průvodci. Zachycuje v nich totiž nejen dějiny, ale i místa s nimi spojená. Ta úplně první byla Cesty s Karlem Hynkem Máchou. „Začal jsem s ním, protože ho mám rád jako autora a chyběla mi kniha, která popisuje místa, která jsou s ním spojena. Tak jsem si ji napsal sám. Proto jsem napsal i Průvodce protektorátní Prahou.“

Zkoumejme činy a nesuďme nikoho

Hrdinové jeho knih jsou většinou lidé, kteří o to nestáli. Nikam se netlačili a semlela je historie. Podle Jiřího Padevěta je většina z nás pouze unášena okolnostmi, i když někteří se do nich snaží aktivně zasáhnout. „Málokdo má to štěstí nebo tu smůlu, že je jejím hybatelem. A často se to ukáže až časem.“

Spousta hrdinů jeho knih prý ale nebyla pasivních. „Snažili se postavit na tu či onu stranu. A nelze jim to vyčítat, protože jsme nebyli v jejich situaci.“ Rád v této souvislosti uvádí příklad Karla Čurdu, který udal parašutisty, kteří uskutečnili atentát na R. Heydricha. „Můžu o něm bezpochyby říct, že to byl zrádce. Nicméně ho nemůžu soudit, protože neznám důvody, proč to udělal.“

Eduard Stehlík: Obdiv německého prezidenta k atentátu na Heydricha mě šokoval

O hrdinech a těch ostatních

Stejně tak Jiří Padevět nerozlišuje mezi tím, kdo byl ve válce hodný a kdo zlý. „Rozhodně nemám rád rozdělení na Čechy a Němce, protože má kniha Krvavé finále ukazuje, že zločiny na konci války nepáchali jen Němci, ale i třeba Rusové nebo Ukrajinci v německých službách. A na straně obětí jsou národnosti z celé Evropy, včetně sudetských Němců, kteří se třeba mnohokrát snažili pomoct transportům smrti.“

Podle Jiřího Padevěta je hrdinství psychicky i fyzicky náročné. „Nemáme rádi své hrdiny, protože nás převyšují. Rádi setrváváme v tom našem průměru, kde se nic neděje a nic nám nehrozí.“

Krvavé finále

Kniha Kravavé finále, která mapuje poslední dny války, z průvodců trochu vybočuje. Je to o těch nejzbytečnějších zmarněných lidských životech na konci války. Práce v archivech byla zajímavá, ale úmorná. Tím spíš, že si člověk musí zachovat odstup. „Kdyby ne, tak by skončil na lůžkovém oddělení psychiatrické kliniky.“

Pochod smrti

Nebyla to ale jen práce archivní. Jiří Padevět se musel vypravit i do terénu. „Ve vší úctě k pamětníkům: paměť je velmi nespolehlivá a od dvou tří lidí to slyšíte vyprávět jinak. Často se neshodují ani ve dnech.“

Co chystá

Ředitel nakladateltsví Academia Jiří Padevět má zvláštní vztah ke knihám. „Mám vztah k rukopisu. Když mluvím s pamětníky nebo studuju v archivech. Pak se chovám jako krkavčí otec. Odložím ji a jdu psát další.“

Ty další budou dvě. „Jedna bude navazovat na Krvavé finále a bude se jmenovat Krvavé léto. Bude spojena s přítomností Rudé armády na území dnešní České republiky v květnu 1945 a divokým odsunem sudetských Němců. Ta druhá bude navazovat na Průvodce protektorátní Prahou a bude to průvodce Prahou stalinistickou, to znamená od 25. února 1948 do roku 1956.“

Překvapilo ho něco při psaní? Má smysl se hrabat v historii a psát o ní? Více uslyšíte v iRadiu.

autoři: eh , Martina Kociánová
Spustit audio