To nejlepší z medicíny. Výpravy za poznáním, které vás zaujaly nejvíc

4. únor 2023

Expedice připomíná nejúspěšnější výpravy za poznáním z loňského roku podle názorů a hodnocení posluchačů. Zvítězily Expedice představující nové trendy v oblasti medicíny. Jak mění hormony naše chování, co se děje v našem těle, když nás někdo uspí, k čemu lze využít placentu a pupečníkovou krev nebo jak dlouho po expiraci lze konzumovat nespotřebované léky?

Do světa nových metod v oblasti uspávání před lékařskými zákroky, epidurálních anestezií a umělého spánku se vypravíme s anesteziologem MUDr. Robertem Zelenákem na kliniku Medicom.

S dětským onkologem a ředitelem nadace Pupendo MUDR. Pavlem Bočkem nahlédneme do světa kmenových buněk v pupečníku a pupečníkové krvi a vysvětlíme, proč by si maminky měly po porodu obojí zachovat a nechat zmrazit. Mohou tak v budoucnu zachránit život nejen nemocnému dítěti, ale i jeho sourozencům a příbuzným.

Placenta pomůže při složitých defektech oka

Do světa transplantologie nás zavede Expedice o operacích očních rohovek a podíváme se do Národního centra tkání a buněk v Ostravě. S vedoucím oddělení tkáňových transplantátů Danielem Špirkou ukážeme, jak se rohovky od zemřelých dárců připravují pro nové příjemce, kterým vrátí zrak, a představíme si i léčivý amniodisc, který je vyroben z amniové membrány v placentě a bez řezání a šití dokáže výrazně pomoci při léčení složitých defektů oka.

S obezitoložkou MUDr. Renatou Zelenákovou z Centra pohybové medicíny Pavla Koláře Expedice prozkoumá, co má skutečný dopad na naši tloušťku a hubnutí. S endokrinologem MUDr. Michalem Dubským z IKEMu zjistíme, které hormony mají dopad na to, že se cítíme šťastní a spokojení.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.