Moci bez nemoci: Transplantace Langerhansových ostrůvků. Pomoc při onemocnění slinivky břišní
Transplantace Langerhansových ostrůvků pomůže při onemocnění slinivky břišní. O jakou metodu jde a v čem je potřebná pro pacienty s onemocněním slinivky? Jak jim pomáhá a jak usnadňuje jejich život? Se svým příběhem přijde do studia pan Tomáš, který má tuto transplantaci za sebou a jeho život se mnohonásobně zlepšil. Hostem je ošetřující lékař Peter Girman, přednosta Kliniky diabetologie IKEM.
Související
-
Píchnout si inzulín a hned se najíst? Látku, která by zjednodušila život diabetikům, hledají čeští vědci
Pokud všechno půjde dobře, mohl by se časem testovat nový typ inzulínu na lidech v pražském IKEMu, věří diabetolog Martin Haluzík.
-
V boji s rakovinou slinivky pomáhá molekulární biologie. Roli hraje i při výběru léčby, říká doktorka
V léčbě karcinomu slinivky jsou lékaři stále neúspěšní. Více než 95 procent nemocných na tuto nemoc do pěti let zemře. Šance na přežití by v budoucnu mohla zvýšit i molekulární biologie.
-
Rekordní počet transplantací v IKEM. Za rok 2021 vyměnili 542 orgánů, nejčastěji se jednalo o ledviny
Lékaři v IKEM loni transplantovali 306 ledvin, 143 jater, 41 srdcí, 39 slinivek, deset Langerhansových ostrůvků a tři tenká střeva. Celkem se v celé České republice loni transplantovalo 809 orgánů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...