Nedostatek léků: Proč se to děje? Co dělat, když váš lék nemají v lékarně? A můžete dětem dělit léky pro dospělé?
V českých lékárnách chybějí některé léky. Jaká je příčina výpadku dodávek léků? Co dělat, když lék, který běžně užívá, není na trhu? Můžete dětem dělit léky pro dospělé? A co dělat s neotevřenými a nespotřebovanými léky, které jsou ještě ve spotřební lhůtě? V Kávě o čtvrté na dotazy posluchačů odpovídala Mgr. Irena Storová, ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
„Během covidového období nemocnost výrazně klesla. Byly zavřené školy i školky, děti byly doma, nebyly nemocné. I dospělí měli méně sociálních kontaktů. A ti, kdo dělají plány, to plánovali podle toho,“ vysvětluje nedostatek některých léků na našem trhu ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová.
„Teď najednou nemocnost vystoupala a my jsme na to nebyli asi úplně připraveni. A i když se třeba dodávky obnovily v původním množství, jako tomu bylo před covidem, tak ta poptávka je prostě větší. To jsou spojené nádoby.“
„Výroba léčivých látek se soustředila do Číny a do Indie. To je fakt. Evropa je komplet závislá na těchto zemích. I třeba různí výrobci různých léčivých přípravků se stejnou léčivou látkou jsou právě závislý na tom jednom dodavateli to léčivé látky,“ popisuje v Kávě o čtvrté na Dvojce.
Poslechněte si její odpovědi na dotazy posluchačů na dostupnost jednotlivých léků.
Související
-
Expedice do vývoje a výroby léků
Co je to vlastně lék? Všechny léčivé látky se stávají lékem v okamžiku, kdy jsou správným způsobem podány pacientovi a mohou příznivě ovlivnit jeho zdravotní stav.
-
Jaké léky si vzít s sebou na dovolenou? A jaké smíte vzít do letadla? Radí lékárník Ondřej Šimandl
„Léky na spaní, proti depresi nebo na uvolnění dutin se do některých zemí nesmí dovážet anebo je musíte proclít,“ varuje lékárník. Kde hledat informace ke konkrétním zemím?
-
Expedice: Cesty prošlých a nespotřebovaných léků
Nevyužité léky po expiraci odnášíme do lékáren, ale netušíme, co se s nimi děje dál. Jak probíhá jejich zpracování? Do jaké míry jsou léčiva po expiraci nebezpečná?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.