„Nechci a nikdy jsem nechtěla, aby mě někdo bral jako postiženou.“ Dokument Kájin svět

19. květen 2018

Karlu poznáte podle širokého srdečného úsměvu a krátkých, pokaždé jinak nabarvených vlasů. Pro každého má vřelé slovo, a když někomu může pomoci, tak to ráda udělá. Působí vyrovnaně a spokojeně. Ale bylo tomu tak vždycky?

„Se mnou se život od malička nemazlil. Byla jsem v kojeňáku, potom jsem byla v dětském domově, putovala jsem z jednoho děcáku do druhého... Nikde mě nechtěli, nikam jsem nepatřila. Možná i proto, že jsem byla, teda vlastně jsem, postižená. Každý řekl, že prostě 'nejsem vhodná do rodiny'. Až v deseti letech mě adoptovala mamka, paní Pavla Martonová,“ vzpomíná na pohnuté dětství Karla.

Jelikož má Karla mentální handicap lehčího typu, ke kterému v dětství patřily také epileptické záchvaty, musela světu nejednou dokazovat, že není jiná než ostatní. A že pokud člověk chce, může se o sebe postarat a naučit se fungovat bez větších omezení. Karla vychodila zvláštní školu a střední odborné učiliště v Albrechticích.

Mental Café

„Nechci a nikdy jsem nechtěla, aby mě někdo bral jako postiženou. Hodně mi to vadilo,“ zamýšlí se sympatická čtyřicátnice a vybírá vhodný šperk ze své sbírky náušnic. Chystá se do práce, kde bude po celý den v kontaktu s lidmi, a tak jí to musí slušet. „Kája je naše sluníčko a vždycky je na ni spolehnutí,“ usmívá se Lucie Gurecká, manažerka projektu Mental Café, kde Karla pracuje jako baristka.

Karla v kavárně Mental Café

Pojízdná kavárna vznikla v Ostravě a zaměstnává lidi s mentálním, tělesným či kombinovaným postižením lehčího až středního typu (IQ zaměstnanců se pohybuje od 60 do 80). „Působení našich baristů v Mental Café jim otevírá nové obzory. Jsou výřečnější, nebojí se tolik komunikace s lidmi a lépe překonávají strach z vnějšího světa.“

Je ale skutečně šťastná?

„Vedle kavárenské práce však organizujeme i různá taneční vystoupení či narozeninové oslavy,“ vysvětluje Gurecká. „Prostě chceme světu ukázat, jak úžasní tito lidé jsou a co všechno dokážou.“ Karla kromě Mental Café ale pracuje i v prádelně ústavu Čtyřlístek. Mimo jiné má dlouholetého přítele, bydlí na podpoře samostatného bydlení, stýká se s kamarády, hraje na bubny, závodí ve stolním tenise, peče bábovky... Je ale skutečně šťastná?

Poslechněte si rozhlasový dokument Kájin svět, který pro cyklus Dobrá vůle natočila Tereza Reková. Dramaturgie pořadu Lenka Svobodová, režie Radim Nejedlý. O neziskové organizaci Mental Café se více dozvíte i na facebooku.

Karla
autor: Tereza Reková
Spustit audio