Namalovaný knír, italský srub a „Utíkej, Káčo, utíkej!“ Co pomohlo našim sportovcům k vítězství na zimní olympiádě?
Dnes přinášíme příběhy našich zlatých medailistů ze zimních olympijských her po roce 2000. Zlatou sérii našich reprezentantů načal svým odvážným skokem akrobatický lyžař Aleš Valenta, když roku 2002 na olympiádě v Salt Lake City jako první v historii předvedl trojité salto s pěti vruty. O čtyři roky později na něj navázala běžkyně Kateřina Neumannová, která zlato získala ve svém úplně posledním olympijském závodě. Možná jí k tomu pomohlo i zvolání: „Utíkej, Káčo, utíkej!“
To totiž během závodu vykřikl jeden sportovní fanoušek v hospůdce U Ptáčků na šumavském Zadově.
Na olympiádě 2010 v Kanadě bodovala fenomenální rychlobruslařka Martina Sáblíková. Mimo jiné se dozvíte, jak jí k zisku dvou zlatých medailí pomohl srub v Itálii. Zjistíte také, proč si Eva Adamczyková, za svobodna Samková, maluje před závody pod nos knír a co stojí za úspěchy Ester Ledecké, která jako první žena v historii získala zlato na jedněch olympijských hrách ve dvou různých sportech.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Po úspěchu na olympiádě je těžké najít další vrchol a novou motivaci, říká Kateřina Neumannová
Kateřina Neumannová je olympijskou vítězkou a mistryní světa v běhu na lyžích. Sportu se věnuje i nadále. Díky šesti medailím ze zimních olympiád si zažila vrchol slávy a společenského zájmu.
-
Olympionik Aleš Valenta byl takový „baleťák“ na lyžích
Ještě než se z Aleše Valenty stal olympijský vítěz v akrobatických skocích na lyžích, který jako první skočil trojité salto s pěti vruty, živil se jako kamelot.
-
Období smutku přišlo až půl roku po smrti maminky, vzpomíná snowboardcrossařka Eva Samková
„Ještě pajdám,“ prohlásila snowboardcrossařka Eva Samková, která do Blízkých setkání přišla po zlomeninách kotníků už bez berlí. Bez frází mluvila i o smrti svých rodičů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.