Namalovaný knír, italský srub a „Utíkej, Káčo, utíkej!“ Co pomohlo našim sportovcům k vítězství na zimní olympiádě?

Dnes přinášíme příběhy našich zlatých medailistů ze zimních olympijských her po roce 2000. Zlatou sérii našich reprezentantů načal svým odvážným skokem akrobatický lyžař Aleš Valenta, když roku 2002 na olympiádě v Salt Lake City jako první v historii předvedl trojité salto s pěti vruty. O čtyři roky později na něj navázala běžkyně Kateřina Neumannová, která zlato získala ve svém úplně posledním olympijském závodě. Možná jí k tomu pomohlo i zvolání: „Utíkej, Káčo, utíkej!“

To totiž během závodu vykřikl jeden sportovní fanoušek v hospůdce U Ptáčků na šumavském Zadově.

Na olympiádě 2010 v Kanadě bodovala fenomenální rychlobruslařka Martina Sáblíková. Mimo jiné se dozvíte, jak jí k zisku dvou zlatých medailí pomohl srub v Itálii. Zjistíte také, proč si Eva Adamczyková, za svobodna Samková, maluje před závody pod nos knír a co stojí za úspěchy Ester Ledecké, která jako první žena v historii získala zlato na jedněch olympijských hrách ve dvou různých sportech.

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.