Naladěno! Dokument o svérázném ladiči cimbálů a pian. Životní filozofie zrakově postiženého Jiřího Pavelky vás uhrane

20. květen 2017

Jižní Morava je stereotypně vnímána jako kraj vína, hudby a bodrých lidí. Podle těchto kritérií by byl Jiří Pavelka modelovým Moravanem. Bodrostí doslova překypuje, hudba je nedílnou součástí jeho života a ve svém rodinném domku si čistě pro radost vybudoval malý vinný sklípek... Audiozáznam dokumentu je dostupný do 24. června 2017.

Narodil se se zrakovým postižením. Možná i proto si už v útlém dětství zamiloval svět tónů a melodií. Jeho život v dětství změnila jediná návštěva ladiče pian. Když po jeho odchodu zněl klavír jako úplně nový nástroj, věděl Jiří Pavelka, čím chce v životě být.

Ještě zajímavější než samotný fakt, že je ladičem cimbálů a pian, je ale životní filozofie Jiřího Pavelky. Úskalí, která mu život přináší, překonává s lehkostí a každodenní radost nachází v malých věcech.


Naladěno!
Autor: Radim Nejedlý
Dramaturgie: Lenka Svobodová

Těší ho dobře naladěný nástroj. Raduje se z každého vystoupení se svou kapelou, která hraje známé populární písně. Ve svém sklípku s požitkem převaluje v ústech každý doušek vína.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.