Na plantážích na Srí Lance panuje novodobé otroctví

30. červenec 2014

Zhruba 70 korun na den a nucená sterilizace žen, aby je děti nezdržovaly. Tak vypadá práce na čajovníkových a gumovníkových plantážích na Srí Lance. V peklu i ráji na zemi.

Markéta Kutilová navštívila Srí Lanku poprvé v roce 2005 s Člověkem v tísni. Pomáhala tam po ničivé vlně tsunami.

Nedávno se tam jako novinářka vrátila. Zajímaly ji totiž pracovní podmínky na místních čajovníkových a gumovníkových plantážích.

Od nevidím do nevidím za pár korun

„Ty podmínky jsou tristní. Indičtí Tamilové tam jsou novodobými otroky. Do roku 2008 neměli státní občanství a dodnes nemají právo vlastnit půdu. Žijí v domcích, postavených před 100 lety Brity a jejich denní mzda je asi 70 korun.“

Práce sběraček na čajovníkových plantážích je tvrdá. „Ženy vstávají ve 4 hodiny ráno a musí nasbírat minimálně 18 kg čajových lístků, které pak odnášejí do výkupen.“

Šokující bylo zjištění, že 60 % z nich bylo donuceno ke sterilizaci, protože by je děti brzdily v práci.

Draze vykoupený poklad

Markéta Kutilová navštívila i čajové továrny a viděla všechny fáze výroby. „Čím výš je čaj natrhaný a čím menší jsou lístečky, tím je kvalitnější.“

Čaj je místním bohatstvím, 21 % světové produkce čaje pochází z právě z tohoto ostrova.

Gumovníkové plantáže nejsou lepší

Mezi klíčové komodity patří na Srí Lance i latex. Vyrábějí se z něj třeba pneumatiky do aut.

Gumovníky se takhle nařezávají a získává se z nich latex

„Jedna dvojice dělníků musí denně nařezat 250 stromů. Mléko, které z nich vytéká, se chytá do kokosových mističek. Pak se suší a jde na centrální trhy.“ Pracovní podmínky jsou tam prý podobné jako na čajových plantážích.

Posvátné bílé děti?

Markéta Kutilová se na Srí Lanku vypravila i s dvouletou dcerou. „Byla to zajímavá zkušenost. Srílančané milují děti a obzvlášť ty s bílou pletí. Věří, že když si na ně sáhnou, přinese jim to štěstí. Takže malá nám tam otevírala dveře všude.“

Přes veškeré obavy neměla dcerka žádné zdravotní problémy. „Na rozdíl ode mě a od manžela. Žádala jsem při přípravě jídla, aby jí dali něco nepálivého, ale co je pro místní nepálivé?“

Po konci občanské války se pro turisty otevřel sever země, kde měli základny Tamilští tygři. „Je tam bezpečně a návštěvníci se můžou nerušeně kochat krásami pláží a místní přírody. Doporučila bych všem velrybí safari.“

Jsou na Srí Lance ještě stopy po tsunami nebo občanské válce? Poslechněte si v iRadiu.

autoři: zis , eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.