Muž s dýmkou

5. duben 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02436220.jpeg

Bývá symbolem detektivů, umělců, vědců i politiků. Není to ale jen snobismus? Karel Hingar z Království dýmek vás přesvědčí o opaku.

„Ten, kdo bere do zubů dýmku, musí mít nejvznešenější vlastnosti: chladnokrevnost vojevůdce, mlčenlivost diplomata a klid falešného hráče," napsal kdysi Ilja Erenburg.

Platí to bezesporu pro Holmese i Marlowa, pro Einsteina i Beethovena, pro Kohla i Schwarzenberga. Pokud nechcete zůstat pozadu a rádi byste pronikli do významů slov, jako je ťapťátko, Karel Hingar vás rád zasvětí.


Dámy, nedělejte, že se vás to netýká

Takový zadumaný elegán s dýmkou v ruce, který svůj objekt sleduje tajemným pohledem přes obláček voňavého dýmu – to je přece docela vzrušující představa, ne?

Musím přiznat, že za 26 let manželství jsem už z toho vzrušení trochu vystřízlivěla a milý elegán svou dýmku smí kouřit jenom v pracovně nebo na terase. I tak mu je ale ráda kupuju jako dárek. A Karel Hingar, nekorunovaný král a milovník dýmek, rád poradí.

autor: Hana Švejnohová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová