Muž s dýmkou

5. duben 2014

Bývá symbolem detektivů, umělců, vědců i politiků. Není to ale jen snobismus? Karel Hingar z Království dýmek vás přesvědčí o opaku.

„Ten, kdo bere do zubů dýmku, musí mít nejvznešenější vlastnosti: chladnokrevnost vojevůdce, mlčenlivost diplomata a klid falešného hráče," napsal kdysi Ilja Erenburg.

Platí to bezesporu pro Holmese i Marlowa, pro Einsteina i Beethovena, pro Kohla i Schwarzenberga. Pokud nechcete zůstat pozadu a rádi byste pronikli do významů slov, jako je ťapťátko, Karel Hingar vás rád zasvětí.


Dámy, nedělejte, že se vás to netýká

Takový zadumaný elegán s dýmkou v ruce, který svůj objekt sleduje tajemným pohledem přes obláček voňavého dýmu – to je přece docela vzrušující představa, ne?

Musím přiznat, že za 26 let manželství jsem už z toho vzrušení trochu vystřízlivěla a milý elegán svou dýmku smí kouřit jenom v pracovně nebo na terase. I tak mu je ale ráda kupuju jako dárek. A Karel Hingar, nekorunovaný král a milovník dýmek, rád poradí.

autor: Hana Švejnohová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.